تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل

تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل

لجستیک و حمل و نقل، مجموعه ای از فرایند های خاص با درگیر شدن در تولید، ذخیره سازی، موجودی، تحویل و توزیع کالاها هستند. این دو بخش در خدمات حمل و نقل و توزیع نقش مهمی دارند اما با هم متفاوت می باشند. هدف اصلی حمل و نقل و تدارکات، ردیابی موثر حمل و نقل کالا از نقطه A به نقطه B و دریافت به موقع کالاها است. در حالی که کالا بدون آسیب و مطابق با برنامه به دست مشتری رسیده باشد. به همین منظور در این نوشته از وب سایت ایرانکس به بررسی تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل می پردازیم.

لجستیک چیست؟

مدیریت جریان هر چیز میان نقاط مبدا و مصرف برای رفع نیاز های مشتریان یا شرکت ها را لجستیک می گویند. روند فعالیت در لجستیک می تواند  شامل گزینه های مختلفی مانند غذا، مواد مختلف، حیوانات‌، تجهیزات پزشکی و مایعات باشد. به صورت کلی می توان اشاره داشت که مدیریت لجستیک شامل کسب، تولید و توزیع کالا به مشتریان است. در حالی که در زمان و مکان مناسب این اتفاق بیفتد بخش های مختلف لجستیک شامل برنامه ریزی، مدیریت و عملی کردن ایده ها برای بهبود اثر بخشی عملیاتی حمل و نقل است. در این راستا نکته  مهم تر این است که محموله ها از مبدا تا محل تحویل به وسیله واحد تدارکات ردیابی می شوند. برای اطلاع از تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل، می توان موارد مهم زیر را در روند فعالیتی مربوط به لجستیک دید:

  • پردازش موجودی برای مدیریت انبار
  • دریافت داده های مربوط به ذخیره سازی محصولات
  • فرایند های حمل و نقل همراه با بیمه
  • سفارشات بسته بندی محصولات
  • کاهش خطر و افزایش ایمنی

منظور از حمل و نقل چیست؟

خدمات حمل و نقل مربوط به انتقال افراد، کالاها و ابزار متنوع، حیوانات و سایر موارد از یک محل به محلی دیگر با روش های مختلف است. از جمله این روش ها می توانیم به خط لوله، هوا، زمین، دریا و غیره اشاره کنیم. خمات حمل و نقل به طور کلی دارای سه بخش است. از این میان می توانیم به  زیرساخت، وسایل نقلیه و عملیات اشاره کنیم. عملکرد های حمل و نقل شامل حوزه های مدیریت عملیات و مدیریت خودرو و ناوگان است.

منظور از حمل و نقل چیست؟

تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل

حمل و نقل را می توان بخشی بسیار کوچک دانست که قیمت پر اهمیت از صنعت لجستیک است. تمرکز اصلی حمل و نقل بر روی جابجایی بار است. این در حالی است که تمرکز اصلی لجستیک بر مدیریت حمل و نقل می باشد. اگر بخواهیم لجستیک و حمل و نقل را مقایسه کنیم، باید بگوییم که لجستیک مزایای بیشتری ارائه می کند. در عین حال وظایف بیشتری هم دارد. مدیریت سیستم لجستیک، قوانین و خسارت های مربوط به بار را با توجه به مولفه های مختلفی انتخاب می کند. این مولفه ها عبارتند از: بسته بندی، کانتینر سازی، مستندات، بیمه، انبارداری، واردات و صادرات. علاوه بر آن در صنعت لجستیک مدیریت موارد مختلفی مانند ادعاها، شرکا، فروشندگان، کار، همکاری و کاهش ریسک هم انجام می شود.

مطالب مرتبط : باربری تهران به شهرستان ها

اگر بخواهیم با نگاهی ساده تر، تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل را بیان کنیم، باید اشاره داشت که حمل و نقل استراتژی توزیع محموله را اجرا می کند. این در حالی است که لجستیک تمرکز اصلی خود را بر برنامه ریزی و اجرا گذاشته است. عملیات موفق نیاز به همکاری هر دو بخش دارد. چرا که همان طور که بیان کردیم حمل و نقل بخش اساسی از صنعت لجستیک است.

اهمیت لجستیک و حمل و نقل

کسب و کار ها از لجستیک و حمل و نقل برای اهداف مختلفی استفاده می کنند. و بهبود آنها مزایای قابل توجهی هم برای کسب و کار فردی و هم برای زنجیره تامین به طور کلی دارد. عملکرد اصلی حمل و نقل و لجستیک نیز ممکن است بسته به صنعت متفاوت باشد. پس از بررسی تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل، باید اشاره داشته که این سیستم ها اگر به خوبی اجرایی شوند، کارایی را افزایش می دهند و زمان و منابع کمتری برای حمل و نقل و ذخیره سازی هدر می رود.

سخن آخر

وجود یک سیستم لجستیک و حمل و نقل خوب برای جلوگیری از هرگونه اختلال در زنجیره تامین بسیار مهم است. در عین حال منجر به بهبود کارایی عملیات و کاهش هزینه ها هم می شود. به همین دلیل بهتر است که ما تفاوت بین لجستیک و حمل و نقل را بدانیم که در این نوشته از وب سایت ایرانکس بررسی شد.

امتیاز دهی

مقالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x