حمل بار با خاور روباز

حمل بار با خاور روباز

یکی از حیاتی ترین اصول پیشرفت هر کشوری ایجاد راه های استاندارد برون شهری و در کنار آن صنعت حمل و نقل سالم با خودروهای مطمئن می باشد. در زمینه حمل و نقل روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها حمل و نقل زمینی با خودروهای ویژه حمل بار می باشد‌. در نوشته پیش رو هم تعریفی کلی در مورد باربری و انواع آن خواهیم داشت و هم در مورد حمل بار با خاور روباز توضیحاتی خواهیم داد.

تعریف حمل و نقل

در تعریف حمل و نقل می توان گفت به هرگونه جابجایی کالا، موجودات زنده و میعانات سوختی از نقطه ای به نقطه دیگر توسط وسایل ویژه حمل و نقل می گویند. این وسایل می تواند با استفاده از سبد، گاری، خودرو، کشتی و یا هواپیما باشد. هر کدام از این وسایل نقش و ویژگی خاص خود را دارند.

مطالب مرتبط : کرایه خاور تهران

انواع حمل و نقل

حمل و نقل به سه روش کلی انجام می گیرد.

هوایی

توسط هواپیما و در موارد ضروری توسط هلی کوپتر صورت می گیرد. این روش ویژه حمل کالاهای فاسد شدنی، دارو، وسایل حساس و نظامی می باشد‌.

دریایی

از دیگر روش های حمل و نقل دریایی می باشد که از اصلی ترین روش ها محسوب می شود. ویژه حمل کالاهای تجاری، محصولات غذایی و کشاورزی و سوخت به اقصی تقاط حهان می باشد. امروزه با توجه به معاملات تجاری بین قاره ای کشورها حمل و نقل دریایی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از دیگر مزیت های حمل و نقل دریایی می توان به حمل کالا ها با حجم و وزن زیاد و حمل تجهیزات صنعتی که امکان آن با وسایل دیگر فراهم نمی باشد اشاره نمود.

حمل و نقل زمینی و حمل بار با خاور روباز

از دیگر روش های حمل و نقل نوع زمینی می باشد. حمل ونقل زمین از اساسی ترین روش ها در کشورها می باشد که تاثیر زیادی در اقتصاد و پیشرفت یک کشور دارد. به عنوان شاهرگ حیاتی پیشرفت و اقتصاد هر کشور شناخته می‌شود. حمل و نقل زمینی به دو صورت ریلی و جاده ای صورت می پذیرد که ریلی به وسیله قطار امکان پذیر می باشد که مزیت ها و معایب خاص خود را دارد.

نوع دوم در حمل و نقل زمینی حابجایی کالا و دیگر مایحتاج توسط خودرو ها مانند وانت بار تهران و در جاده ها می باشد. این روش بخاطر مزیت های خاص خود در درجه اول حمل و نقل قرار دارد.

مطالب مرتبط : باربری با خاور مسقف

حمل بار با خاور روباز

همانگونه که گفته شد یکی از روش های حمل و نقل بار توسط خودرو های ویژه حمل بار و جاده ای می باشد. از خودرو خاور به عنوان یکی از وسایل حمل و نقل نام برده می شود. در ادامه توضیحاتی پیرامون حمل بار با خاور روباز خواهیم داد.

کامیون خاور به عنوان یک وسیله نقیله ویژه حمل کالاهای سبک شناخته می شود. این خودرو قابلیت حمل بار تا وزن ۳ و حداکثر ۴ الی ۵ تن را نیز دارد. اگر بخواهیم در مورد مزیت ها و کاربرد خودرو خاور بگوئیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

  • قابلیت عبور و مرور در شهر بخاطر کوچکی
  • قابلیت استفاده در توزیع کالا در سطح شهر
  • قابلیت بکارگیری جهت حمل لوازم اداری و اثاثیه منزل در سطح شهر
  • هزینه اصطلحلاک پایین نسبت به خودروهای باری دیگر
  • قابلیت مانور بهتر در شهر بخاطر کوچکی ابعاد

تولید این خودرو در انواع مختلف روباز، کمپرسی و مسقف که امکان استفاده در موارد مختلف را برای این وسیله حمل و نقل فراهم نموده است.

نکات مهم حمل بار با خاور روباز

یکی از مدل های کامیون خاور نوع روباز آن می باشد که برای حمل و نقل موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد. در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نکات مهم حمل بار با خاور روباز

حمل بارهای حجیم

برخی از بارها مانند یونولیت های سقفی دارای حجم زیاد و وزن کم هستند. یکی از گزینه های حمل می تواند خودرو خاور روباز باشد. خصوصا در سطح شهر که می توان با رعایت موارد ایمنی به راحتی این کار را انجام داد.

حمل خودروهای سبک

یکی دیگر از موارد حمل بار با خاور روباز حمل خودروهای سبک مانند انواع سواری خصوصا در سطح شهر می باشد. امروزه با تغییرات اصولی و استاندارد در نوع اتاق خودرو خاور تبدیل به یدک کش ویژه حمل خودرو گردیده و بخاطر راحتی مانور و مجاز بودن از لحاظ قوانین راهنمایی و رانندگی در سطح شهر گزینه مناسبی برای جابجایی خودروهای سبک می باشد. محصولات کشاورزی و حمل بار با خاور روباز

از جمله دیگر مواردی که می توان از خاور روباز برای حمل و نقل استفاده نمود جابجایی محصولات کشاورزی در سطح شهر و حومه و شهرهای نزدیک بهم می باشد. خودرو خاور بخاطر راحتی عبور مرور در جاده های خاکی و کناره زمین های کشاورزی گزینه مناسبی برای حمل محصولات کشاورزی و باغی می باشد.

خاور روباز بغل باز شو

خاور از بغل بازشو از جمله کامیون های این خانواده می باشد که برای جابجایی مایعات درون ظرف مانند انواع نوشابه، آب معدنی و لبنیات استفاده می گردد‌.

حمل دام و طیور

از دیگر موارد استفاده از خودروی خاور روباز جهت حمل دام و طیور زنده می باشد. حمل از محل دامپروری و یا مرغداری ها به سمت کشتارگاه یکی از مواردی است که استفاده از خاور روباز گزینه مناسبی می باشد.

حمل بار با خاور روباز برای مصالح ساختمانی در سطح شهر

در برخی موارد برای بازسازی و یا ساختمان سازی نیاز به مصالح کم و یا بخاطر موقعیت محل ساخت تردد کامیون های بزرگ غیر ممکن و یا مشکل می باشد. در این موارد استفاده از خاور روباز (نوع کمپرسی ) گزینه مناسبی است.

حمل لوازم خانگی در سطح شهر یا بین شهری

در خیلی از موارد حمل و جابجایی برخی لوازم منزل مانند یخچال های بزرگ و یا سرویس مبلمان حجیم و کم وزن می باشد. در چنین مواقعی گزینه خاور روباز خصوصا در سطح شهر بخاطر تردد راحت گزینه مناسبی می باشد.

یکی دیگر از موارد استفاده از کامیون خاور روباز حابجایی نهال های باغی از محل پرورش به باغ ها می باشد. معمولا نهال های بلغی دارای وزن کم و حجیم می باشند که استفاده از خاور روباز بخاطر راحتی تردد در جاده های خاکی و کوچه باغ ها می تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد.

حابجایی محصولات خاص کارخانه ای و حمل بار با خاور روباز

در خیلی از موارد کارخانحات دست به تولید محصولات کم وزن اما حجیم می زنند. مانند کولر های آبی که گزینه کامیون های خاور روباز برای حمل خصوصا بخاطر راحتی تردد در سطح شهر گزینه مناسبی می باشند.

سخن آخر

حمل بار با خاور روباز می تواند دارای چالش های خاص خود باشد. چرا که تحمل وزن محدود را دارند. در هنگام بار زدن جهت حابجایی به وزن بار توجه نمایید. نه به حجم آن تا دچار مشکل نشوید. زیرا در این مزیت ها و کارایی بالای گفته شده موتور این نوع کامیون ها آنقدر قوی نیست. تحمل جابجایی بار با وزن بالا را ندارند.

امتیاز دهی

مقالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x