نکاتی برای بسته بندی و حمل بار ایمن

نکاتی برای بسته بندی و حمل بار ایمن

هنگام بسته‌ بندی بار به چه نکات و مواردی توجه داشته باشیم؟ برای بسته‌ بندی کردن انواع بارها باید به نکات مهمی در خصوص بسته‌ بندی توجه داشته باشیم تا بار سالم و بدون هیچ گونه آسیبی به مقصد برسد. یعنی بسته‌ بندی ما باید به گونه‌ای باشد که صدمه یا تکان نخورد، فضای خالی بین بار با ضربه گیر پر شود و غیره.‌ بنابراین در هنگام بسته‌ بندی بار در وهله اول باید به نوع بار توجه داشته باشیم. در این مقاله نکاتی برای بسته‌ بندی و حمل بار ایمن را بررسی می‌ کنیم.

نکاتی برای بسته بندی و حمل بار ایمن

از جمله نکات مهمی که هنگام بسته‌ بندی و حمل بار باید به آن توجه داشته باشیم، موارد زیر هستند:

  1. استفاده از برچسب‌ های واضح و خوانا | حمل بار ایمن

همواره برای بسته بندی بارها از برچسب‌ هایی استفاده می‌ شود که اطلاعات کلی بار را به مشتری انتقال می‌ دهد. بنابراین سعی کنید از برچسب‌ های روشن و خوانا استفاده کنید، چون افراد قبل از آنکه بسته‌ بندی بار مورد نظر را باز کنند برچسب روی آن را می‌ خوانند. این برچسب در واقع شناسنامه و معرف محصولی است که داخل بسته قرار دارد. اگر بسته‌بندی دارای تصاویر و عکس باشد، در این حالت کار را برای مصرف کننده آسان‌ تر می‌ کند.

  1. تفکیک بارهای معمولی از بارهای شکستنی آسیب‌ پذیر | حمل بار ایمن

برخی از بارهای معمولی را می‌ توان به صورت ساده بسته‌ بندی کرد و تنها استفاده از یک برچسب بر روی آن ها کفایت می‌ کند. این بارها حمل و نقل آسانی دارند و به راحتی نیز می‌ توان آن ها را جا به جا کرد، اما برخی دیگر از بارها مانند محصولات چینی، شیشه و غیره جزو بارهای شکستنی و آسیب پذیر دسته‌ بندی می‌ شوند و باید نهایت دقت را در هنگام بسته‌ بندی آن ها به کار بگیرید. بر روی برچسب این بارها معمولا عبارت‌ هایی مانند «شکستنی است» یا «با احتیاط حمل شود»، درج می شود که اپراتور هنگام حمل و نقل با احتیاط آن ها را جابجا کند.

  1. استفاده از ضربه گیر

وقتی برخی از بارها را داخل جعبه قرار می‌ دهیم فضای اطراف آن خالی می‌ ماند. در این حالت اگر بار ما جز وسایل شکستنی و آسیب پذیر باشد، هنگام حمل و نقل تکان خورده و می‌ شکند. برای پیشگیری کردن از چنین مشکلی از برخی مواد سبک و ضربه‌ گیر برای فضاهای خالی جعبه‌ ها استفاده می‌ شود.

استفاده از ضربه گیر

  1. مشخص کردن ارتفاع مناسب برای بار

ارتفاع بار باید با محاسبه پالت و هم چنین بسته‌ بندی بیشتر از ۱۵۵ سانتی‌ متر نباشد. این ارتفاع حد استاندارد جهت بسته‌ بندی محسوب می‌ شود.

  1. انتخاب کردن ابزارهای مناسب بسته‌ بندی

بسته‌ بندی بارها با استفاده از وسایل مختلفی مانند پلاستیک حباب‌ دار و معمولی، کارتن، مقوا، کاغذ، سلفون، جعبه، صندوق و غیره انجام می‌ شود. این که کدام یک از این وسایل را جهت بسته‌ بندی بار مورد نظر انتخاب کنیم، بسیار اهمیت دارد و باید وسیله‌ ای را برای این کار انتخاب کنیم که متناسب با نوع بارمان باشد. مثلاً برای برخی از بارها کارتن‌ های مقاوم استفاده می‌ کنند که احتمال شکستگی و آسیب دیدن بار را به حداقل برساند، اما گاهی اوقات تنها پاکت‌ های پلاستیک معمولی و یا حباب‌ دار برای بسته‌ بندی کفایت می‌کند و نیازی به استفاده از وسایل بیشتر نیست.

از طرفی اگر از وسایلی مانند کارتن استفاده می‌شود باید علاوه بر مقاوم بودن ظاهر تمیزی نیز داشته باشد. دقت کنید که وسایلی مانند نایلون و گونی برای بسته‌بندی گزینه‌های خوبی نیستند و تنها برای اینکه بار در برابر رطوبت یا سرقت محافظت شود از آنها استفاده می‌کنند. پس بهتر است وقتی از چنین وسایل استفاده می‌کنید آنها را داخل کارتن دیگری نیز قرار دهید.

سخن پایانی

در این مقاله چند نکته مهم را در خصوص باربری بین شهری و باربری برون شهری بررسی کردیم. رعایت کردن این نکات موجب می‌ شود که بار مورد نظر ما بدون هیچ گونه آسیبی به مقصد برسد. اما انتخاب کردن شیوه بسته‌ بندی به نوع باری بستگی دارد که قصد جابجایی و حمل آن را داریم. برای این کار نیز از وسایل متعددی مانند کارتن، پلاستیک‌ های حباب‌ دار و معمولی، صندوق، جعبه، سلفون، پاکت و غیره استفاده می‌ شود. در سایت iranexco.com بیشتر با نکات و موارد مهم جهت بسته‌ بندی و حمل بار آشنا شوید.

امتیاز دهی

مقالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x