مهار بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن

مهار بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن

مهار بار در واقع به امنیت و ایمنی باری اشاره می‌ کند که قرار است حمل شود. مهار بار و نحوه بارگیری در باربری بین شهری و یا باربری برون شهری به آموزش و تخصص کافی نیاز دارد و باید به طور کاملاً اصولی انجام شود.‌در واقع رعایت کردن قوانین کنترل بار است که موجب می‌ شود بار مورد نظر ما سالم به مقصد برسد.

مهار بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن

گفتیم که مهار بار به تامین کردن امنیت بار کمک می‌ کند. به بیانی نحوه کنترل بار و بارگیری در باربری بین شهری یا باربری برون شهری باید به صورت کاملاً تخصصی و آموزش دیده انجام شود. رعایت قوانین کنترل بار باعث می‌ شود که بار مورد نظر ما سالم به مقصد برسد. این موضوع به ویژه در مسیرهای طولانی و زمانی که تردد در جاده‌ های لغزنده را داریم، اهمیت بالایی پیدا می‌ کند. از طرفی اگر مقدار بار قابل حمل زیاد بوده و امکان شکستگی و آسیب دیدگی بار نیز بالا باشد،  کنترل بار باید با دقت و مهارت بالایی انجام شود. اما همواره وسایل و تجهیزاتی جهت مهار مورد استفاده قرار می‌ گیرند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • تسمه مهار بار

تسمه کاربرد بالایی جهت مهار بار دارد و از رایج‌ ترین تجهیزات و وسایل محسوب می‌ شود که جهت کنترل بار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اما در صورت استفاده کردن از آن باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. نباید بندهای تسمه مهار بار را به قسمت کفی متصل کنید.
 2. تگر در جاده‌ های لغزنده رانندگی می‌ کنید، جهت بارگیری و هم چنین کنترل صحیح آن از تسمه های فولادی استفاده کنید.
 3. برای پیشگیری از آسیب بار نباید نیروی کششی تسمه‌ ها بیش تر از نصف مقاومتی باشد که برای آن تعیین شده است.
 • زنجیر مهار بار

استفاده از زنجیر مهار بار از روش‌ های معمول و رایج است که امنیت خوب و بالایی دارد. اگر از زنجیر جهت کنترل بار استفاده می‌ کنید نباید آن را با استفاده از سیم یا پیچ به بارگیر اتصال دهید. بهتر است برای این کار از قلاب استفاده کنید. البته در این حالت باید قلاب و زنجیرها متناسب و هم اندازه باشند. نکته مهم دیگر در خصوص استفاده از زنجیره هم مهار بار این است که از آن ها نباید جهت تخلیه، بلند کردن و یا بکسل کردن وسیله‌ های سنگین استفاده شود.

مهار بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن

 • طناب مهار بار

طناب جهت حمل کردن بارهای سبک و در مسیرهای کوتاه مناسب است، اما طناب حتماً باید سالم و ضخیم بوده و هیچ گونه آسیب دیدگی نداشته باشد.

 • سیم بکسل حمل بار

سیم از رشته هایی تشکیل شده است که به یکدیگر تابانده شده و دور یک هسته مفتولی شکل گرفته است. اگر برای مهار از سیم بکسل استفاده می‌ کنید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. جهت ایجاد کردن کشش مناسب برای سیم بکسل از بست تنظیم دو طرفه کمک بگیرید.
 2. سیم بکسل در کنار رابط ها و بندها نباید هیچ گونه خم شدگی داشته باشد.
 3. نزدیک‌ ترین نقطه برای خم شدگی در انواع سیم بکسل‌ ها حداقل ۳ برابر بیش تر از قطر سیم از رابط ها و بست‌ ها باشد.
 4. هرگز نباید سیم بکسل در نزدیکی رابط‌ ها و بندها خم شده باشد.
 5. برای نگه داری از بار در صورت استفاده از سیم بکسل باید حتماً از ظرفیت‌ های متناسب تحمل بار در محل گره‌ ها و اتصالات استفاده نمود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله کنترل بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن را بررسی کردیم. در صنعت باربری بین شهری و یا باربری برون شهری مهار بار جهت تامین کردن امنیت بار اهمیت بسیار زیادی دارد. برای این کار نیز از ابزارهای مختلفی مانند تسمه ، طناب مهار بار، سیم بکسل و غیره استفاده می‌ کنند که به توضیح مختصری در خصوص آن ها پرداختیم. جهت آگاهی از حمل بار بین شهری با وانت، حمل و نقل برون شهری و نکات مهم در خصوص کنترل بار به سایت iranexco.com مراجعه کنید.

امتیاز دهی

مقالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x