حمل و نقل

ترابری

ترابری و یا حمل و نقل به جابجایی یا انتقال انسان ، حیوان و یا کالا ٬ از جایی به جای دیگر گفته می‌ شود . ترابری از دید واژگانی به معنی بردن به آنسوی دیگر است .

 

محتویات حمل و نقل یا ترابری

۱ جنبه‌ های ترابری

۲ شیوه‌ های ترابری

۳ رده بندی ترابری

۴ ترابری و ارتباطات

۵ ترابری ، فعالیت‌ ها و کاربری زمین

۶ ترابری ؛ انرژی و محیط زیست

۱ جنبه‌های ترابری

رشته ترابری دارای جنبه‌های گوناگونی است . در یک رده‌ بندی کلی می‌توان آن را به سه بخش زیر ساخت ، وسایل نقلیه ، و بهره‌ برداری بخش نمود . زیر ساخت شامل شبکه‌ های ترابری جاده‌ ها ، خطوط راه‌ آهن ، راه‌ های هوایی ، راه‌ های آبی ، خطوط لوله حمل مواد ، و غیره می شود و مورد استفاده گره‌ ها یا پایانه‌ ها (مانند فرودگاه‌ ها ، ایستگاه‌ های راه آهن ، ایستگاه اتوبوس ، و بندرها ) است . وسایل نقلیه عموما در شبکه‌ ها حرکت می‌ کنند ، مانند خودروها ، قطارها ، و هواپیماها .

بهره‌ برداری ، دربرگیرنده فعالیت هایی است که کنترل سامانه را انجام می‌دهند (مانند چراغ‌ های راهنمایی و شیب‌ سنج‌ ها ، خط گردان‌ های راه‌ آهن ، کنترل شد آمد هوایی ، و جز اینها ) ، و همچنین سیاست‌ هایی مانند چگونگی اداره امور ترابری (مانند استفاده از عوارض جاده‌ای یا مالیات سوخت در ترابری بزرگراهی ) . در حالت کلی ، طراحی شبکه در حوزه مهندسی عمران و برنامه‌ ریزی شهری ، طراحی وسایل نقلیه در حوزه مهندسی مکانیک و گرایش‌ های تخصصی آن ، مانند مهندسی دریا و مهندسی هوا – فضا و بهره‌ برداری‌ ها نیز معمولا ویژه‌ گرانه (تخصصی) شده‌اند ؛ هرچند که ممکن است متعلق به پژوهش بهره‌ برداری یا مهندسی سامانه‌ ها باشند .

۲ شیوه‌ های ترابری

شیوه‌ ها ، ترکیبی از شبکه‌ ها ، وسایل نقلیه ، و بهره‌ برداری ، و شامل پیاده رفتن ، سامانه خودرو / بزرگراه ، ترابری ریلی ، و ترابری دریایی (کشتی‌ ها ، راه‌ های آبی ، و کنترل شد آمد هوایی) هستند .

۳ رده بندی ترابری یا حمل و نقل

غیر انسانی : جابجایی با نیروی حیوانات

هوانوردی

ترابری کابلی

ترابری انتقالی

ترابری با نیروی انسانی

ترابری پیوندی

ترابری جاده‌ ای موتوری

ترابری غیر جاده‌ ای موتوری

جابجایی سریع شخصی (شبیه یک سرویس تاکسی خودکار)

ترابری لوله‌ ای

ترابری ریلی (راه آهن)

ترابری دریایی

ترابری فضایی

ترابری در دیگر گویال‌ ها (سیاره‌ ها)

ترابری‌ های پیشنهاد شده برای آینده

۴ ترابری و ارتباطات

ترابری و ارتباطات جایگزین و مکمل یکدیگرند . با اینکه ممکن است ارتباطات کاملا پیشرفته بتواند جایگزین ترابری شود و شخص به جای دیدن کسی از نزدیک ، به او تلگراف ، تلفن ، دورنگار یا ایمیل بزند ، ثابت شده‌ است که این شیوه‌ های ارتباطی در واقع در کل ارتباط دو طرفه بهتری را ایجاد می‌کنند . پیشرفت در ترابری بدون ارتباطات غیرممکن است . ارتباطات برای سامانه‌ های ترابری پیشرفته حیاتی و ضروری است ، از خطوط راه‌ آهن دارای یک خط که می‌خواهند در هر دو جهت از آنها قطار عبور کند تا کنترل خطوط هوایی که همواره باید از محل هواپیما در آسمان اطلاع داشته باشد .

بنابراین ، مشاهده شده‌ است که افزایش و پیشرفت یکی ، به توسعه بیشتر دیگری می‌ انجامد .

برای پیاده‌ سازی ارتباطلات در حمل و نقل شیوه‌ های وسیله نقلیه به زیر ساخت و وسیله نقلیه به وسیله نقلیه وجود دارد . در صورت استاندارد بودن زیرساخت های ارتباطی باید مد نظر قرار گیرد .

۵ ترابری ، فعالیت‌ ها و کاربری زمین

یک رابطه و ارتباط مشهور بین انبوهش (تراکم) توسعه و انواع ترابری وجود دارد . تراکم عبارت است از نسبت مساحت فضای طبقه (ساخته شده) به مساحت زمین . طبق قانون شست ، انبوهش‌ های یک‌ و نیم یا کمتر برای اتومبیل‌ ها (خودروها) مناسب هستند ، و تراکم‌ های شش و بیشتر برای قطارها . محدوده تراکم‌ های بین حدود دو تا چهار از قواعد قرارداد های ترابری خصوصی یا همگانی خیلی پیروی نمی‌ کنند .

بسیاری از شهرها دارای این میزان تراکم بوده و از مشکلات ترافیکی رنج می‌برند . جابجایی سریع شخصی ممکن است این خلاء را پر کند .

کاربری زمین از فعالیت‌ ها پشتیبانی می‌ کند . این فعالیت‌ ها از لحاظ فضایی از هم فاصله دارند . مردم احتیاج دارند از نقطه‌ ای به نقطه‌ ای دیگر بروند (به عنوان مثال از خانه به محل کار یا خرید و بازگشت به خانه) . ترابری یک خواسته برآمده است که وجودش برای فعالیت‌ هایی که در انتهای سفرها انجام می‌شوند لازم است .

بهره‌ گیری بهینه از کاربری زمین فاصله بین فعالیت‌ های عادی و روزمره (مانند خانه و خرید آذوقه) را کاهش می‌ دهد ، و مکان‌ های توسعه یافته دارای تراکم بیشتر را نزدیک خطوط ترابری و مراکز فعالیت قرار می‌دهد .

کاربری زمین نامناسب باعث تمرکز فعالیت‌ ها (مانند مشاغل) در محل به دور از سایر مقصدها (مانند خانه و خریدگاه‌ ها ) می‌ شود . راه‌ هایی برای صرفه‌ جویی در تراکم وجود دارد . بسیاری از زمین‌ ها می‌ توانند کاربری‌ های بهتری از کاربری حمل و نقلی داشته باشند . تسهیلات حمل و نقلی به زمین نیاز دارند و در شهرها سطوح آسفالت و سنگفرش شده (شامل خیابان‌ ها و پارکینگ‌ ها) به راحتی تا بیش از بیست درصد کل کاربری زمین‌ ها را دربر می‌ گیرند . یک سامانه ترابری کارا می‌ تواند از هدر رفتن زمین جلوگیری نماید .

۶ ترابری ؛ انرژی و محیط زیست

ترابری یکی از بخش‌ های عمده و اصلی مصرف‌ کننده کارمایه (انرژی) است . بیشتر ترابرها از سوخت‌ های هیدروکربنی استفاده می‌ کنند . اگر این سوخت‌ ها ناقص بسوزند ، تولید آلودگی می‌ کنند . با وجود اینکه وسایل نقلیه در ایالات متحده نسبت به گذشته به علت مقررات زیست‌ بومی آلودگی کمتری ایجاد می‌ کنند ، اما در عمل این امر به دلیل افزایش تعداد ترابرها (وسایل نقلیه) و میزان استفاده‌ ای که از هر یک از آنها می‌ شود ، بی‌ اثر شده‌ است .

سوخت‌ های کم‌ آلوده‌ کننده می‌توانند آلودگی را کاهش دهند . در حال حاضر معمول‌ ترین سوخت کم‌ آلوده‌ کننده گاز مایع است .

هیدروژن نیز یک سوخت کم‌ آلوده‌ کننده‌ است ؛ حتی از گاز هم کمتر هوا را آلوده می‌ کند .

یک روش دیگر بالا بردن کارایی وسایل نقلیه‌ است ، که کاهش آلودگی و اتلاف را به‌ وسیله ایجاد کاهش در مصرف کارمایه به همراه دارد . اگر امکان بهره‌ گیری از نیروی الکتریسیته در ترابرها وجود داشته باشد ، موتورهای الکتریکی بهترین و کاراترین گزینه هستند . راه دیگر تولید کارمایه با استفاده از یاخته‌ های سوختی است که کارایی‌ شان دو تا پنج برابر موتورهای گرمایشی مرسومی است که در ترابرها وجود دارند .

یک روش ترکیبی و بسیار موثر طراحی ترابرهای زمینی به شکلی است که مقاومت هوا در مقابل آن‌ ها کم شود ، زیرا این وسایل هفتاد و پنج درصد از کارمایه خود را صرف غلبه بر مقاومت هوا می‌ کنند .

روش دیگر بازیافت انرژیی است که در اثر ترمز از دست می‌ رود ؛ بکارگیری این روش نیازمند یک ترابر پیچیده‌ تر است .