حمل بار فاسد شدنی؛ حمل محموله فاسد شدنی و یخچالی

حمل محموله فاسد شدنی

شرایط نگه داری و بارگیری بارهای فاسدشدنی

امروزه بازارها و مصرف کنندگان بارها در نقاط مختلف کشور و دنیا گسترده شده اند. به همین دلیل حمل و نقل انواع بار به نقاط مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این میان بارهای فاسد شدنی، تخصص ویژه ای می خواهد تا به سلامت به مقصد برسد. ارسال میوه یا سبزی به مکان های متفاوت، مخصوصا در فواصل مکانی و زمانی زیاد،  نیاز به یک سیستم پیچیده و با کنترل کیفیت در تمام مراحل دارد.

این محصولات باید با حداکثر احتیاط و کارایی اداره شوند تا در صورت رسیدن به مصرف کننده نهایی، آنها را حفظ و در شرایط عالی نگه دارید. برای اینکه این اتفاق بیفتد، عوامل کلیدی که باید در خاطر داشته باشید زمان، رطوبت و دمای نگهداری هستند.

بیشترین تلفات در زمان پس از برداشت و توزیع محصول رخ می دهد. این خسارات بر مصرف کننده نهایی تأثیر می گذارد و ضررهای عمده ای برای مشاغل و فروشنده آنها ایجاد می کند.

بارهای فاسد شدنی چیست ؟

بارهای فاسد شدنی به بارهایی گفته می شود که در اثر تغییر دما ، فشار یا رطوبت ، فاسد می شوند و قابل استفاده نیستند. مانند انواع مواد غذایی، مواد پروتئینی، لبنیات، مواد دریایی، دارو ف واکسن، تخم مرغ، گوشت منجمد، ماهی منجمد و …

در جابجایی و حمل بار فاسد شدنی، باید به سه عنصر کلیدی زمان جابجایی ( مدت زمانی که طول می کشد تا بار به مقصد برسد )، دمای کابین یخچال و رطوبت داخل ان نقش اساسی و حیاتی ایفا می کنند. هرنوع تغییر در یکی از موارد گفته شده و عدم رعایت شرایط استاندارد در زنجیره تامین بارهای فاسد شدنی، می تواند صدمات جبران ناپذیری به بار وارد نماید.

حمل بار فاسد شدنی

فهرست مهم ترین کالاهای فاسد شدنی

از مهمترین کالاهای فاسد شدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دارو و واکسن
  • مواد پروتئینی مثل گوشت و مرغ و ماهی تازه
  • مواد منجمد مثل گوشت و مرغ و ماهی و سبزیجات منجمد
  • گل و گیاه
  • نمونه خون
  • تخم مرغ های نطفه دار
  • لبنیات مانند شیر و پنیر
  • مواد غذایی فاسد شدنی
  • ارگان های زنده ی بدن

بیشتر بخوانید: حمل تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی


روش های حمل بار فاسد شدنی

برای حمل بارهای فاسد شدنی از شهری به شهر دیگر می توان از کرایه ماشین یخچالدار سبک و سنگین استفاده کرد . از راه های دیگر حمل بار فاسد شدنی ، حمل با هواپیما و قطار است . برای ارسال بار به خارج از کشور نیز می توان بسته به مسیر حمل و نقل و مکان مقصد ، از حمل بار با خودرو های یخچالی ، حمل بار با قطار و هواپیما و کشتی استفاده کرد .

کامیون هایی که کالاهای فاسدشدنی را حمل می کنند دارای سیستم های مختلف سرما هستند که ممکن است مکانیزه باشند یا نباشند (اغلب از یخ یا یخ خشک استفاده می شود).

در حمل با قطار، واگن ها باید دارای یک پوشش جدا کننده و همچنین یک سیستم ویژه برای یخچال ، بارگیری و تخلیه باشد. از یخ خشک اغلب برای سرد نگه داشتن کالا استفاده می شود.

در حمل و نقل دریایی ، کالاها در کشتی های یخچالی حمل می شوند که کاملاً مجهز به سیستم های مناسب برای گردش هوا هستند. همچنین می توانید در ظروف یخچالی حمل کنید (که معمولاً به آن ریففر می گویند).

حمل و نقل بار فاسد شدنی به کمک حمل و نقل هوایی، بهترین گزینه برای حمل کالاهای فاسدشدنی است. هر فرودگاه دارای منطقه ویژه ای برای رسیدگی به کالاهای فاسدشدنی است که در آن می توان دما را با استفاده از اتاق های یخچال و فریزر کنترل کرد. این مناطق دارای نقاط بازرسی گمرکی هستند که همیشه توسط نیروهای متخصص بسیار محافظت می شوند، که اطمینان حاصل می کنند کالا در هر زمان در دمای مطلوب نگهداری می شود.

قبل از حمل کالاهای فاسدشدنی حتما دقت نمایید که دمایی که محصول باید در ظرف یخچال نگهداری شود مشخص شده باشد.

حمل انواع کالای فاسد شدنی

دستورالعمل نگهداری و هندلینگ بارهای فاسدشدنی

ok to forward : هندلینگ لازم برای بارهای فاسد شدنی نیاز به تاییدیه کالا از گیرنده دارد تا بتوان آن را به شرکت حمل بار فاسر شدنی ارسال کرد که اصطلاحا به آن ok to forward  می گویند. در ان نوع بارها، حتما در بخش هندلینگ بارنامه باید اعلام شود که دمای مورد نیاز بار چقدر است.

به همین ترتیب در طول مسیر، کالای فاسد شدنی در دمای تعیین شده در بخش هندلینگ بارنامه، قرار می گیرد تا به مقصد برسد.  در مقصد نیز وجود یخچال های مخصوص برای بارهای فاسد شدنی بسیار حائز اهمیت است. بارها پس از رسیدن به مقصد در این یخچال های مخصوص قرا می گیرند و در اولین فرصت با گیرنده کالا تماس گرفته می شود تا برای گرفتن بار خود اقدام کند. این موضوع برای بارهایی است که توسط خطوط هوایی جابجا می شوند.

در مورد بارهای فاسد شدنی که با خودروهای یخچالدار و توسط دریافت خدمات از شرکت‌های دارای باربری یخچالدار انجام می شوند، این نکته باید در نظر گرفته شود که معمولا بار از نقطه مبدا تا نقطه مقصد جابجا می شود و نیازی به نگهداری بار فاسد شدنی در انبارهای یخچالی نیست. به محض رسیدن خودرو به شهر مورد نظر، بار به وسیله همان خودرو به محل تخلیه ارسال می شود.

هر کدام از انواع بارهای فاسد شدنی دستور العمل مخصوص خود را برای حمل و نقل دارند.

مثلا ماهی تازه به عنوان یک بار فاسد شدنی مرطوب معرفی شده است که در ظروفی جابجا می شوند که کاملا ضد آب هستند . دمای مورد نیاز ماهی تازه ، دمای زیر ۵ درجه است . ماهی های منجمد نیز در دمای -۱۲ درجه با خودروهای یخچالدار حمل می شوند.

گوشت نیز مانند ماهی در بسته بندی های ضد آب نگهداری و حمل می شوند. برای جابجایی وحمل و نقل دمای گوشت تازه زیر ۵ درجه و دمای گوشت منجمد -۱۲ درجه سانتی گراد  است.

برای بارگیری میوه جات و سبزیجات تازه باید به این نکته دقت شود که بین بسته بندی ها باید هوا جریان داشته باشد. این امر برای میوه و سبزی جات تازه بسیار حائز اهمیت است.

واکسن ها و دارو ها نیز باید براساس دستورالعمل آن ها نگهداری شود.

اصول حمل بار فاسد شدنی و یخچالی

چالش اصلی در حمل بارهای فاسد شدنی، ثابت نگه داشتن شرایط مورد نیاز آن و حفظ کیفیت و سلامت کالا می باشد.  یکی از این راه ها که می تواند به حفظ دما و سلامت کالاها کمک شایانی نماید، بسته بندی های مناسب برای بارهای فاسد شدنی ست . برای بسته بندی این نوع مواد ، معمولا از جعبه های فایبرگلاس یا یونولیتی به همراه بسته های ژل خنک کننده استفاده می شود. و یا از پتو های حرارتی ، یخ های خشک و … بر اساس نوع بار و دمای مورد نیاز آن استفاده می شود. این ثابت نگه داشتن دمای بار فاسد شدنی ، گاهی به همراه خنک نگه داشتن دمای یخچال خودرو های یخچالی است تا خصوصا در مسیرهای طولانی، سلامت بار تضمین شود.


جهت ارسال خرده بار به شهرستان از جمله بارهای یخچالی میتوانید از خدمات کرایه نیسان یخچالدار ایرانکس بهره مند شوید. 


جابجایی و حمل تخصصی بار فاسد شدنی توسط باربری ایرانکس

توجه به این نکته مهم است که نظارت بر کیفیت با بینش بهتر ممکن است منجر به تدارکات پویا برای ارائه خدمات برای ارسال بارهای فاسد شدنی شود. فقط با استفاده از یک سیستم نظارت بر کیفیت بهتر با تجربه بالا در حمل انواع مواد فاسد شدنی و حمل بار بین شهری آن ها، می توانید در باربری ایرانکس ،  تمامی بارهای یخچالی و فاسد شدنی خود را از نقطه ای به نقطه ی دیگر حمل نمایید و اطمینان حاصل کنید که بار شما به سلامت به مقصد خواهد رسید . این امر را تجربه و تخصص تیم نظارت شرکت حمل و نقل ایرانکس تضمین می نماید.

امتیاز دهی

مقالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x