صدور بارنامه کامیون، تریلی، وانت بار و نیسان بار

صدور بارنامه

بارنامه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که در حمل و نقل کالا صادر می‌شود. درواقع جابجایی بار و کالا بدون وجود بارنامه تقریبا غیرممکن است. بنابراین خرید بارنامه توسط رانندگان (حمل‌کننده بار) بسیار اهمیت دارد. اما بارنامه حاوی چه اطلاعاتی است و از چه کسی باید دریافت شود و به چه کسی داده شود؟

بارنامه چیست؟

بارنامه (که به آن BOL یا BL می‌گویند که مخفف کلمه Bill Of Landing است) قراردادی است که بین شرکت حمل‌ونقل و حمل‌کننده بار تنظیم می‌شود و سندی برای حمل و نقل کالای مورد نظر و دریافت خدمات از شرکت حمل بار محسوب می‌شود و همچنین سند مهمی برای دولت است. در بارنامه، کلیه اطلاعات مربوط به حمل و نقل کالا ذکر شده است. در بارنامه‌های بین المللی، اطلاعات دیگری مثل کدهای بین‌المللی مخصوص به کالا نیز نوشته شده است.

بارنامه در اختیار هر کسی که باشد، می‌تواند ادعا کند که صاحب کالا است. بنابراین اگر کالایی بارنامه نداشته باشد، درواقع مالکیتی ندارد، و هر کسی می‌تواند خود را صاحب آن معرفی کند.

بارنامه الکترونیکی یا اینترنتی چیست؟

با ورود به عصر تکنولوژی و فناوری، بارنامه‌ها نیز دچار تغییراتی شدند. بارنامه الکترونیکی به دولت کمک می‌کند که به صورت کلی به تمامی موارد موجود در امر حمل و نقل، مشکلات و موانع و ایرادات آن اشراف کامل داشته باشد. به کمک صدور بارنامه الکترونیکی یا بارنامه اینترنتی، می‌توان تمامی بارها را در سامانه‌ای ثبت کرد و به راحتی تحت نظر قرار داد. به این ترتیب مشکلات زیادی از جمله مشکل کمیسیون‌ها و درصدهایی که در هزینه‌ها محاسبه می‌شوند، برطرف می‌شود.

اهمیت وجود بارنامه

با توجه به اینکه بارنامه سندی بین فرستنده بار و حمل‌کننده آن است، بر اساس بارنامه است که مشخص می‌شود صاحب بار کیست و بار به چه کسی تحویل داده شده است. در حقیقت بارنامه رسید کالا محسوب می‌شود؛ اگر بارنامه نباشد و کالا در حین حمل خسارت ببیند، شرکت حمل و نقل می‌تواند ادعا کند که هیچگونه تعهدی نسبت به سلامت کالا ندارد؛ به همین دلیل است که همیشه یک نسخه امضا شده از بارنامه در اختیار صادرکننده بارنامه و شرکت حمل و نقل قرار دارد.


شرکت باربری ایرانکس آماده ارائه خدمات باربری از تهران به شهرستان است. جهت کسب اطلاع از نحوه دریافت خدمات با ما تماس بگیرید

سه روش اخذ بارنامه

پس از سهمیه‌بندی بنزین و صدور کارت هوشمند سوخت، طبق قوانین جدید رانندگان وانت و وانت‌بار تنها در صورتی می‌توانند سهمیه سوخت دریافت کنند که بارنامه معتبر داشته باشند. در نتیجه دیگر تنها مسئله امنیت حمل‌ونقل مطرح نیست، بلکه برای دریافت بنزین ناگزیر باید بارنامه داشته باشید.

طبق مصوبه جدید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سهمیه سوخت ناوگان حمل‌ونقل برون‌شهری و درون‌شهری (۳۰۰ لیتر برای وانت‌‌بارهای کم‌مصرف و ۴۰۰ لیتر برای انواع پرمصرف) خواهد بود که بر اساس پیمایش و اسناد معتبر حمل‌ونقل دریافت خواهد شد که بارنامه یکی از این اسناد است. با دریافت بارنامه، کیلومتر طی شده توسط وانت‌بار ثبت و مستند شده و معادل آن سوخت به راننده تعلق می‌گیرد.

در نهایت توجه داشته باشید که داشتن کارت هوشمند ناوگان و کارت هوشمند راننده برای دریافت این سهمیه ضروری است. بنابراین رانندگان عزیز می‌توانند با مراجعه به ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای یا پایانه‌های بار، با ارائه مدارک لازم برای دریافت کارت هوشمند اقدام کنند.

علاوه بر مراجعه حضوری، بخشی از سایت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز برای ثبت‌نام کارت هوشمند وانت‌بارها در نظر گرفته شده که متقاضیان می‌توانند با بارگذاری مدارک خود در سایت، برای دریافت این کارت اقدام کنند.

پس از ثبت درخواست و دریافت رسید کارت هوشمند، باید برای دریافت بارنامه اقدام کنید. جهت تسهیل دریافت بارنامه برای رانندگان وانت‌بارها، سه روش در نظر گرفته شده است.

 1. شرکت‌های حمل‌ونقل معتبر و شعب آن‌ها در تمام سطح کشور پراکنده هستند و هر راننده با مراجعه به یکی از این شعب می‌تواند با ارائه اطلاعاتی از قبیل نوع محموله، مبدأ و مقصد و … بارنامه خود را دریافت کند. شرکت ایرانکس یکی از این شرکت‌های معتبر است که جهت رفاه حال رانندگان عزیز و صرفه‌جویی در وقت و زمان آن‌ها، خدمات صدور بارنامه الکترونیکی را ارائه کرده است که دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارد.
 2. اتحادیه‌های وانت‌بار که در میادین و مراکز عمده تجمع وانت‌بارها مستقر هستند، این مجوز را از دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دریافت کرده‌اند که برای وانت‌بارهای مستقر در این مراکز، بارنامه معتبر صادر کنند.
 3. در روش سوم این سازمان به ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در استان‌های مختلف بخش‌نامه اداری ابلاغ کرده‌ است که طبق آن، در هر بخش از سطح شهر و استان خود که احساس کنند محل تجمع وانت‌بار است و صدور بارنامه ضرورت دارد، می‌توانند شرکت حمل‌ونقل مستقر کنند و در همان محل به صدور بارنامه بپردازند. اعتبار بارنامه‌های صادر شده در هر سه روش به یک میزان بوده و این تنوع تنها به‌منظور تسهیل اخذ بارنامه برای رانندگان عزیز پیش‌بینی شده است. با دریافت این بارنامه‌ها، اطلاعات هر مسیری که توسط وانت طی می‌شود به‌ صورت خودکار در سامانه ثبت شده و بر اساس آن سهمیه بنزین ماهانه به راننده تعلق خواهد گرفت.

ضوابط و شرایط صدور بارنامه

بارنامه‌ها قوانین و ضوابطی دارند که تمامی طرفین اعم از صادرکننده بارنامه یا موسسه حمل و نقل، فرستندگان، گیرندگان و رانندگان و حمل‌کنندگان کالا باید بر اساس آن، قوانین و توافقات مربوطه رعایت کنند. این قوانین عبارتند از:

 1. صادرکنندگان
  » باید اطلاعات مندرج در بارنامه را تنظیم یا تکمیل کنند. به ویژه مبلغ کرایه حتما باید درج شود.
  » بارنامه باید از مبدا قانونی شرکت به سایر نقاط کشور صادر شود.
  » برای بارهای ترافیکی پروانه عبور گرفته شود و بارنامه مربوط به آن نیز صادر شود.
  » بارنامه‌ها باید تحت پوشش بیمه مسئولیت حمل باشند.
 2. فرستندگان
  » فرستنده باید مشخصات کامل کالا و آدرس دقیق محل بارگیری را اعلام کند.
  » فرستنده لازم است مشخصات کامل گیرنده کالا و آدرس دقیق و درست محل تخلیه کالا را اعلام کند.
  » فرستنده موظف است مشخصات دقیق کالا از جمله تعداد، وزن، طول و عرض و ارتفاع، نوع بسته‌بندی و… را اعلام کند.
  » بارگیری باید به موقع انجام شود و ناوگان حمل کالا باید به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی سریعا به سمت مقصد اعزام شوند.
 3. گیرندگان
  » طرف گیرنده باید کالا را به منظور جلوگیری از پرداخت حق توقف، به موقع تخلیه کند.
  » گیرنده باید کل مبلغ کرایه درج شده در بارنامه را که توسط شرکت حمل و نقل مشخص شده، به راننده پرداخت نماید.
 4. رانندگان
  » راننده موظف است از بارنامه به منظور اخذ کرایه در مقصد به خوبی نگهداری کند.
  » راننده باید به موقع در هنگام بارگیری در محل حضور داشته باشد.
  » پس از بارگیری، راننده باید برای رساندن به موقع کالا به مقصد، سریعا حرکت کند.
  » راننده باید در حفظ و نگهداری کالای بارگیری شده از زمان بارگیری تا زمان تخلیه بکوشد.
  » باید برای تخلیه بار به موقع در مقصد حضور یابد.

اطلاعات موجود در بارنامه

بارنامه‌ها شکل‌ها و انواع مختلفی دارند و اطلاعات آن‌ها متفاوت است. برخی بسیار کلی و برخی دیگر با اطلاعات جزئی‌تری پر شده‌اند. اما یک سری از اطلاعات به صورت ثابت و مشترک در همه بارنامه‌ها وجود دارند. نام و نوع کالا، وزن و تعداد و نوع بسته‌بندی و یا حجم آنها، نام حمل‌کننده، شرایط پرداخت مبلغ بارنامه و مبلغ بارنامه از جمله اطلاعاتی هستند که بسیار مهم بوده و در کلیه بارنامه‌ها ثبت می‌شوند. بارنامه دارای تمامی اطلاعاتی است که در مورد کالا و حمل و نقل وجود دارد از جمله نام و مشخصات کالای حمل شده، آدرس و مشخصات مبدا و مقصد انتقال بار، نام و مشخصات صاحب کالا و نام و مشخصات راننده و خودروی حمل بار؛ بارنامه توسط شرکت حمل بار تنظیم شده و به راننده یا شخص حمل‌کننده بار تحویل داده می‌شود و بعد از به مقصد رسیدن تحویل گیرنده داده می‌شود.

در بارنامه‌های بین‌المللی، بارنامه باید در اختیار گمرک قرار گیرد تا اقدامات لازم برای تایید صلاحیت گیرنده و مالک کالا انجام شود. اگر این مدرک دارای مشکل باشد و یا کلا به گمرک ارائه نشود، نمی‌توان کالا را تخلیه کرد و تا زمان رفع مشکل، کالا توسط دولت ضبط می‌شود.

مزایای دریافت بارنامه الکترونیکی

صدور بارنامه اینترنتی مزایای بسیار زیادی دارد از جمله:

 • آسودگی خاطر صاحبان کالا
 • امنیت کال
 • بهبود استاندارهای حمل بار
 • کاهش تلفات
 • برقراری عدالت جاده‌ای
 • کاهش قاچاق کالا
 • افزایش کنترل سلامت محور
 • جلوگیری از ضرر و زیان رانندگان
 • حمایت از تولیدکننده داخلی
 • آسان و سریع شدن طریقه صدور بارنامه
 • صرفه جویی در زمان و مصرف سوخت
 • عدم امکان سوء استفاده در هزینه‌ها

مراحل و نحوه صدور بارنامه الکترونیکی

با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی و فناوری امروز، صدور بارنامه الکترونیکی توسط اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها انجام می‌شود. این نرم افزارها متعلق به شرکت‌های حمل و نقل بوده و با طی کردن مراحل صدور بارنامه به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد. مراحل صدور بارنامه در زیر آورده شده است:

 1. ثبت مشخصات دقیق راننده و کامیون یا هر وسیله نقلیه‌ای که قرار است حمل بار را انجام دهد
 2. استعلام اطلاعات مرتبط با راننده یا وسیله نقلیه که از طریق نرم‌افزار انجام می‌شو
 3. دریافت اطلاعات دقیق در مورد محمول
 4. ارسال اطلاعات مورد نیاز به سازمان، ثبت حواله و دریافت کد رهگیر
 5. پرینت اطلاعات بارنامه بر روی برگه معتبر بارنامه

صدور انواع بارنامه‌ دولتی توسط شرکت باربری ایرانکس

شرکت باربری ایرانکس نیز برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود، انواع بارنامه‌های دولتی را صادر می‌کند که شامل صدور بارنامه وانت بار، نیسان، تریلی، کامیون و غیره است.

 • صدور بارنامه نیسان و وانت بار

متداول ترین راه برای حمل بار کرایه نیسان و وانت بار است. راننده نیسان و وانت بار مستلزم به خرید بارنامه است. جالب است بدانید که هزینه صدور بارنامه به عهده راننده و یا شرکت باربری است و بر قیمت باربری تاثیری ندارد.

 • بارنامه حمل با کامیون

همانطور که از نام این نوع بارنامه پیداست، برای حمل و نقل بار و کالا توسط کامیون که یک نوع حمل و نقل زمینی است، صادر می‌شود. در این نوع بارنامه، نام و نشانی فرستندگان کالا، نام و نشانی حمل‌کننده کالا، نام و نشانی گیرندگان کالا، تاریخ صدور و حمل کالا، وزن محموله، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، بیمه و گمرک، اطلاعات مربوط به خودرو، اطلاعات مربوط به کالا مشخص می‌شود. صدور بارنامه دولتی، در اختیار موسسات و شرکت‌های حمل و نقلی قرار می‌گیرد که دارای مجوز هستند. بارنامه دولتی توسط دولت در شش نسخه چاپ می‌شود:

  • بارنامه مخصوص فرستندگان کالا
  • بارنامه دولتی مخصوص گیرندگان (نسخه تمبردار)
  • بارنامه مخصوص شرکت یا موسسات حمل و نقل
  • بارنامه مخصوص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
  • بارنامه دولتی مخصوص رانندگان

صدور بارنامه قانونی و دولتی منوط به مهر و امضای شرکت حمل و نقل و امضای راننده و گیرنده کالاست.

 • صدور بارنامه دولتی سبک و سنگین

در حقیقت شرکت باربری ایرانکس قادر به صدور انواع بارنامه‌های دولتی سبک و سنگین است. هر یک از این بارنامه‌ها ممکن است اطلاعات مختلفی داشته باشند که متناسب با نوع خودرو، نوع کالا و غیره تعیین می‌شوند.

آیا بارنامه‌ها قابل معامله هستند؟

به طور کلی بارنامه‌ها دو نوع هستند، بارنامه قابل معامله و بارنامه غیرقابل معامله. بارنامه قابل معامله را می‌توان به مالکین مختلف واگذار کرد و روی برگه بارنامه، این مورد قید شده است. اما در بارنامه غیرقابل معامله، سند مالکیت کالاها مختص یک شخص است و نمی‎توان با آنها معامله کرد.

تفاوت بارنامه و راه نامه

بارنامه سند مالکیت کالا است و به مقصد فرستاده می‌شود. بارنامه به عنوان رسید تحویل کالا است اما راه نامه باید همراه کالا جابجا شود و به منزله سند مالکیت کالا نیست و قابل انتقال هم نیست.

جمع‌بندی

بارنامه سند مهمی است که دارنده آن صاحب کالا تلقی خواهد شد. بارنامه انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع کالا، نوع حمل و نقل و خصوصیات دیگر، جزئیات متفاوتی دارند؛ اما در تمام بارنامه‌ها، اطلاعاتی از قبیل نام و نوع کالا، وزن و تعداد و نوع بسته بندی و یا حجم آنها، نام حمل‌کننده کالا، شرایط پرداخت مبلغ بارنامه، نرخ و مبلغ بارنامه درج می‌شوند.

 

 


شرکت باربری ایرانکس آماده ارائه خدمات باربری از تهران است. جهت کسب اطلاع از نحوه دریافت خدمات با ما تماس بگیرید

خدمات باربری

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x