نحوه بسته بندی مبلمان در اسباب کشی

بسته بندی مبلمان

باید به خانه جدید نقل مکان کنید اما نمی‌دانید که مبلمان و وسایل خود را چگونه بسته‌بندی کنید نگران آسیب دیدن وسایل ارزشمند خود حین حمل و نقل و اسباب‌کشی هستید؟ طبیعی است که جابه‌جایی وسایل در خیابان‌های شلوغ و یا جاده‌های پر دست‌انداز نگرانی‌هایی در پی داشته باشد. با خواندن این مطلب می‌توانید پاسخ مناسبی برای دغدغه‌های خود بیابید چراکه نیروهای متخصص ما در ایرانکس با چندین سال تجربه در کلیه مراحل در کنار شما خواهند بود.

هنگام اسباب‌کشی منزل، تنها نکته مهم این است که مراقب باشید اثاثیه شما هیچ آسیبی نبینند و همه چیز سالم و بدون نقص در خانه جدید چیده شود. توصیه ما به شما این است که مبلمان خود را به دقت و با راهکارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، بسته‌بندی کنید:

 1. اثاثیه را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید
  صندلی، تختخواب، کمد و یا همه چیزهایی را که قابل جدا شدن هستند، به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. تمام پیچ‌ها و دستگیره‌ها و پایه‌ها را باز کنید و جداگانه در کیسه‌های زیپ‌لاک نگه دارید.
 2. گوشه‌های تیز را بپوشانید
  از روکش فوم، بسته‌بندی حباب یا هر نوع ماده محافظتی دیگر برای پوشاندن تمام لبه‌های تیز استفاده کنید. حرکات و تکان‌های ناگهانی در هنگام حمل و نقل اجتناب‌ناپذیر است و مطمئنا دلتان نمی‌خواهد در خانه جدید با خراش، شکستگی و یا فرورفتن مبلمان مواجه شوید!
 3. هر قسمت را جداگانه بپیچید
  هر قسمت و واحد جدا شده باید جداگانه بسته‌بندی و محافظت شود. همچنین باید تا حد امکان در داخل جعبه، کم‌ترین فاصله را با یکدیگر داشته‌باشند تا ثابت باشند و جای زیادی برای حرکت و برخورد با یکدیگر نداشته باشند. هرگونه فضای خالی را با مواد بسته‌بندی یا فوم پر کنید.
 4. مهر و موم کنید و چسب بزنید
  بعد از پر شدن جعبه، آن‌ها را با نوار چسب، مهر و موم کنید. این کار را روی هر جعبه انجام دهید. همچنین ممکن است بخواهید کل جعبه را چندین بار با فویل‌کشی بسته‌بندی و به اصطلاح محکم‌کاری کنید!
 5. جعبه‌های خود را شماره‌گذاری کنید
  بر روی هر جعبه با شماره‌ای برچسب‌گذاری کنید که ترتیب آن را نشان دهد و تعداد کل جعبه‌های مبلمان شما مشخص شود. برای مثال در جعبه‌های شماره ۱ تا ۱۰ لوازم آشپزخانه نگهداری می‌شود. به این ترتیب نه تنها از گم شدن جبعه‌ها جلوگیری می‌شود، بلکه باز کردن و چیدن آن‌ها نیز ساده‌تر خواهد بود.

ضرورت بسته‌بندی مبلمان در اسباب‌کشی

همانطور که می‌دانید در صورتی که وسایل و مبلمان در هنگام اسباب‌کشی آسیب ببینند، دیگر قابل استفاده نخواهند بود. بنابراین بسته‌بندی صحیح و مناسب مبلمان اهمیت بسیار زیادی دارد.

لوازم بسته‌بندی مبلمان برای اسباب‌کشی

هنگام بسته‌بندی می‎توانید از چیزهای مختلفی مانند پتو یا پارچه ضخیم، سلفون ضخیم، رول پلاستیکی، کارتن، ضربه‌گیر حبابی و غیره استفاده کنید.

 • استفاده از پتو یا پارچه ضخیم
  یکی از مواردی که برای بسته‌بندی لوازم منزل قابل استفاده است، پتوی قدیمی یا پارچه ضخیم است. شما می‌توانید پتو یا پارچه را به طور مبل خود بپیچید تا هیچ کجای آن مشخص نباشد.
 • سلفون و رول پلاستیکی
  با استفاده از سلفون یا رول پلاستیکی می‌توانید دور تا دور مبل را بپوشانید و اجازه ندهید هیچ گرد و غباری روی پارچه مبل قرار بگیرد.
 • استفاده از ضربه گیر حبابی
  همانگونه که از اسمش پیداست، با پیچیدن ضربه‌گیر به دور مبل می‌توانید از وارد شدن هر گونه ضربه به آن جلوگیری کنید زیرا هوای موجود در آن به عنوان محافظی در برابر ضربه عمل می‌کند.
 • استفاده از کارتن
  قسمت‌های تیز و شکننده مبلمان خود را با کارتن‌های برش داده شده بپوشانید. با این کار می‌توانید تا حد زیادی از وارد شدن آسیب و ایجاد شکستگی خودداری کنید.

بیشتر بخوانید : زمان مناسب اسباب کشی

آموزش و نحوه بسته‌بندی مبلمان مختلف در اسباب‌کشی

شاید شما اطلاعاتی در مورد نحوه بسته‌بندی اثاثیه داشته باشید اما در نظر داشته باشید که هر یک از قطعات موجود باید با روش خاصی بسته‌بندی شوند. به همین دلیل در ادامه ما به برخی از این موارد اشاره کرده‌ایم:

 • بسته‌بندی مبل راحتی و کاناپه

  برای این کار، ابتدا باید تمامی بخش‌های جداشدنی مانند کشوها، پایه‌ها و غیره را جدا کنید. سپس تمامی قطعات را به طور جداگانه با سلفون و یا ضربه گیر حبابی بپوشانید

 • بسته‌بندی مبل‌های سلطنتی

  مبل‌های سلطنتی یکی از گران قیمت‌ترین و حساس‌ترین نوع مبلمان در اسباب‌کشی است. به همین دلیل باید تاج و دستگیره‌های آن را با پارچه ضخیم و یا کارتن بپوشانید؛ سپس کل مبل را با سلفون مخصوص بسته‌بندی لوازم منزل بپوشانید. توجه کنید که سلفون غذا بسیار نازک است و هیچ تاثیری در محافظت از اثاثیه را ندارد.

 • بسته‌بندی صندلی

  تمامی صندلی‌ها هنگام اسباب‌کشی باید با سلفون و چسب بسته‌بندی شوند. برای همین تاج، دستگیره و پایه‌های صندلی را جداگانه و به خوبی با سلفون و چسب بپوشانید.

 • بسته‌بندی میز ناهارخوری

  میز ناهارخوری یکی دیگر از حساس‌ترین بخش‌های مبلمان در حمل و نقل است. ابتدا باید پایه‌های میز را با کارتن و یا پارچه ضخیم بپوشانید. حال اگر میز ناهارخوری دارای شیشه باشد، باید آن را جداگانه بسته‌بندی کنید ولی در صورتی که بدون شیشه باشد، به راحتی با پلاستیک حباب‌دار، سلفون و چسب آن را بپوشانید.

 • بسته‌بندی مبلمان اداری

  هنگام بسته‌بندی مبلمان ادرای نیز می‌توانید بخش‌های جداشدنی را جدا کرده و سلفون بزنید. همچنین بخش‌های تیز آن را با کارتن بپوشانید تا آسیبی وارد نشود.

 • بسته‌بندی میزهای عسلی

  با توجه به اینکه میز عسلی دارای شیشه است، بهتر است شیشه آن را بردارید و با ضربه گیر حبابی و یا پتو کهنه و ضخیم آن را بپوشانید. در صورتی که از ضربه گیر حبابی استفاده کنید، دور آن را با سلفون محکم کنید.اگر تعداد شیشه‌ها زیاد است، می‌توانید از یک کارتن بزرگ استفاده کنید. شیشه‌هایی را که بسته‌بندی کرده‌اید، درون کارتن قرار دهید و فضای خالی باقیمانده را با کاغذ و یا روزنامه پر کنید.

 • بسته‌بندی میز کامپیوتر

  بسته‌بندی میز کامپیوتر به نوع آن بستگی دارد. اگر میز کامپیوتر شما ساده باشد، به راحتی با روش‌های گفته شده (ضربه گیر حبابی و سلفون) بسته‌بندی کنید اما اگر دارای گوشه تیز و یا کشو و درب باشد، باید کمی محتاط عمل کنید. در چنین شرایطی بهتر است گوشه‌های تیز را با پتو و یا کارتن بپوشانید و کشوها را جداگانه بسته‌بندی کنید. بخش درب‌دار را با چسب محکم کنید و سپس کل میز را بسته‌بندی کنید.

تجهیزات جابجایی مبلمان

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم هنگام اسباب‌کشی، جابجایی مبلمان است. با توجه به اینکه وزن مبلمان برای جابجایی سنگین است، بنابراین به ترفندهایی برای آسان‌تر کردن جابجایی نیاز دارید. از جمله راهکارهای مناسب عبارت‌اند از:

 • استفاده از لغزنده مبلمان
  یکی از ساده‌ترین روش‌های جابجایی مبلمان، استفاده از لغزنده مبلمان است. این لغزنده‌ها، قطعات پلاستیکی محکمی هستند که می‌توانید در زیر پایه‌ها قرار دهید. در این حالت، با کاهش اصطحکاک بین سطح زمین و مبل، حرکت را آسان‌تر می‌کنید. لغزنده‌های مبلمان برای سطوح مختلفی مانند سنگی، چوبی، کفپوش و غیره قابل استفاده هستند.
 • وجود نیروی انسانی کافی
  به دلیل سنگین بودن اشیاء منزل، وجود افراد توانمند و قوی برای حمل آنها بسیار اهمیت دارد. مطمئنا شما نمی‌توانید به تنهایی بارها را حمل کنید. بنابراین بهتر است از چند دوست و آشنا کمک بگیرید. نیروهای متخصص و آموزش‌دیده ایرانکس در این زمینه می‌توانند مسئولیت جابه‌جایی را برعهده بگیرند.
 • بسته‌بندی مناسب
  نحوه بسته‌بندی تاثیر بسزایی را در جابجایی مبلمان دارد. اگر بسته‌بندی صحیحی انجام داده باشید، با خیال راحت می‌توانید اثاثیه خود را جابجا کنید.

امیدواریم با استفاده از تکنیک‌های بالا، جابه‌جایی شیرین و بدون حادثه‌ای را تجربه کنید و خاطره خوبی از اسباب‌کشی برای خود و خانواده بسازید. در صورتی که به هرگونه راهنمایی، کمک و یا خدماتی نیاز داشتید، مشاوران و نیروهای متخصص ما در ایرانکس آماده راهنمایی و کمک به شما هستند.

مقالات

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x