خاور برگشتی یا کامیون برگشتی

خاور برگشتی یا کامیون برگشتی

22DT141_060


در صنعت حمل و نقل و باربری فارغ از نوع آن(دریایی، هوایی و زمینی) می توانیم موارد خاصی را ببینیم. در خیلی از موارد در مسیر بازگشت، کامیون ها معمولا خالی هستند که به باربری ها مراجعه نموده و تقاضای حمل  بار با کرایه کمتر می کنند. از این رو در مقاله پیش رو از وب سایت ایرانکس در مورد حمل بار با خاور و کامیون برگشتی توضیحاتی خواهیم داد‌.

حمل و نقل زمینی(جاده ای)

قبل از پرداختن به موضوع مورد بحث در مقاله توضیحی مختصر در مورد حمل جاده ای خواهیم داد. یکی از انواع حمل و نقل های زمینی حمل جاده ای می باشد. این توسط انواع خودروهای کامیونت و کامیون های کشنده صورت می گیرد. در برخی موارد کامیون ها باری خاص را به منطقه ای حمل کرده و مجبور به بازگشت بدون بار یا خالی هستند. مانند حمل برخی مواد پتروشیمی و کود یا محصولات نفتی به منطقه خاص. بدین منظور و در چنین مواردی هنگام بازگشت، به باربری های منطقه مراجعه و تقاضای حمل بار با کرایه کمتر را می کنند. این به آن حمل بار برگشتی می گویند که برای این گونه جابجایی معمولا کرایه کمتری دریافت می کنند.

خاور برگشتی یا کامیون برگشتی

اگر بخواهیم تعریفی از این موضوع داشته بایستی بگوییم:

به بارها و کالاهایی گفته می شود که رانندگان کامیون برای خالی برنگشتن با ماشین های خود به باربری های منطقه مراجعه و تقاضای بار می کنند‌. این فرایند بیشتر چه زمانی اتفاق می افتد؟ زمانی که صاحب خودرو قصد بازگشت به محل زندگی خود به عنوان مقصد را دارد.

رانندگان خاور برگشتی یا کامیون برگشتی زمانی که قصد بازگشت به شهر خود را دارند سعی می کنند باری را هرچند با کرایه کمتر از عرف معمول قبول کنند تا متحمل هزینه های سنگین اقتصادی خالی برگشتن نشوند.

مزایای خاور برگشتی یا کامیون برگشتی

مزیتی که استفاده از خاور برگشتی یا کامیون برگشتی برای متقاضی دارد عبارت است از هزینه کمتری که برای حمل بار پرداخت می کند و این مسئله از لحاظ اقتصادی به نفع درخواست کننده است.

مزایای خاور برگشتی یا کامیون برگشتی

مزیتی که برای صاحب خاور و یا کامیون برگشتی نیز دارد به کمک اقتصادی در تامین هزینه می باشد.‌ هر چند کمتر از عرف معمول باشد. در برخی موارد ممکن است برای شهر صاحب وسیله نقلیه باری گیر نیاید. این امکان نیز وجود دارد که  بار به مقصد شهرهای نزدیک به هر خودشان پیدا کنند و این مسئله می تواند کمک بسزایی در این مسئله باشد. نکته مهم این که در شهرهای بزرگ امکان این که بار به مقصد مورد نظر پیدا شود بیشتر می باشد. در شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد، شیراز، اصفهان و بنادر جنوبی باربری هایی وجود دارند که در این زمینه فعالیت دارند و بصورت اختصاصی تامین کننده  بار جهت خاور برگشتی یا کامیون برگشتی می باشند.

نکات مهم

نکته دیگر در مورد خاور و کامیون های برگشتی این می باشد که ممکن است معمولا صاحبان این خودرو هایی که در شهرهای کوچک زندگی می کنند برای بار برگشتی معمولا به مقصد شهر خود ممکن است دچار مشکل شوند. در این مورد گزینه شهرهای مجاور و یا مرکز استان می تواند کمک مؤثری به آنها کند.

شاید این دغدغه را داشته باشید که بخاطر کرایه کم خاور و کامیون های برگشتی کالا یا بار شما شامل بیمه حواث نشود. اما امروزه باربری هایی وجود دارند که با توجه به هزینه پایین باز هم بار شما را بیمه می کنند.

سخن آخر

خیلی از مناطق کشور بارهای خاص مانند محصولات کشاورزی و باغی یا پتروشیمی را در اولویت قرار می دهند. اگر شما به عنوان صاحب خودروی خاور یا کامیون هستید و قصد انجام خدمات خاور برگشتی یا کامیون برگشتی را دارید بایستی به این نکته نیز توجه داشته باشید که امکان برگشت بدون بار نیز برایتان وجود دارد. حتما در اینگونه موارد دقت بیشتری نموده و با برنامه پیش بروید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x