حمل و نقل بار با بوژی

حمل و نقل بار با بوژی یا حمل و نقل فوق سنگین

بوژی یک کلمه فرانسوی به معنای محور است . بوژی ها توسط فشار روغن هیدرولیکی که بر روی انها اعمال کنترل می شود حرکت می کنند .

بسته به وزن محموله تعداد این محور ها می تواند کم یا زیاد شود . یعنی هرچه بار سنگین تر شود تعداد محور ها بیشتر می شود و طبیعتا تعداد کشنده های آن بیشتر خواهد بود . حمل بار توسط بوژی ها شرایط ویژه ای دارد . در ادامه ردباره این موضوع صحبت می کنیم .

 

 

حمل-و-نقل-بار-با-بوژی

 

 

حمل بارهای فوق سنگین با بزرگترین بوژی کش دنیا

 

بزرگترین و قویترین بوژی کش دنیا توسط یک شرکت فرانسوی تولید شده که حدود 10 متر طول و حدود 36 تن وزن دارد و کابین کامیون رنو در آن استفاده شده است و برای حمل بارهای فوق سنگین در معادن و راه سازی استفاده می شود .

 

 

 

حوادث بوژی کش

 

حداکثر سرعت یک بوژی و کشنده آن به همراه محموله چیزی کمتر از 30 کیلو متر بر ساعت است . در بعضی مواقع کار به حدی حساس است که راننده بوژی باید با سرعت 5 کیلو متر بر ساعت حرکت کند .

 

حرکت یک بوژی مستلزم صورت گرفتن هماهنگی های خاص با پلیس راه کشور و سازمان راهداری و در بعضی مواقع وزارت نفت و نیرو است . بوژی ها تنها از 6 صبح تا 6 عصر مجاز به حرکت هستند و در شب و روز های تعطیل حق تردد در جاده ها را ندارند .

این دستگاه ها همیشه باید با دو اسکورت در عقب و جلوی محموله حرکت کنند . در بسیاری از جاده های کشور و پل هایی که توانایی تحمل وزن و بار بوژی را ندارند ، شرکت های حمل و نقل موظفند راه های فرعی جهت عبور مجموعه بوژی و کشنده ها بسازند ، که هزینه های زیادی را به دنبال دارد .

در این میان حوادثی هم ممکن است اتفاق بیفتد که پیش بینی نشده هستند و حادثه بوژی یا تریلر آن است . مانند چپ کردن بوژی یا تریلر آن و یا عقب یا جلو رفتن در سر بالایی ها و یا سراشیبی ها و یا تصادف بوژی کش . مانند حادثه بوژی کش عسلویه که برای یک محموله فوق سنگین عسلویه اتفاق افتاد و فیلم بوژی کش را می توانید در اینجا ببینید .

 

 

شماره تلفن حمل و نقل ایرانکس دفتر مرکزی

 

021-55204006   خط ویژه ( 20 خط )

 

 

 

شماره تلفن مشاوره رایگان باربری ایرانکس   09129252400

 

 

 

انجمن بوژی داران

 

بوژی داران نیز مانند اغلب صنف های دیگر انجمن صنفی دارند که مشکلات ، مسایل و خبرهای مربوط به حمل و نقل سنگین و فوق سنگین را در آن بیان می کنند . این انجمن در هفت تیر تهران واقع شده است .

 

 

 

 

بوژی کش تیتان

 

بوژی کش ها از مدل های مختلفی ساخته شده اند مانند بوژی کش ماک و یا بوژی کش ولوو . بوژی کش تیتان Z ۴۰۵۳ از معدود کشنده ‏هایی است که حتی متعصب‏ترین طرفداران ماک نیز به توانایی و قابلیت ‏های بالای آن اعتقاد دارند . هر چند بزرگ‏ترین کشنده‏ های کشور از نوع دماغدار هستند ، اما تیتان Z ۴۰۵۳ در مجموع از نظر طراحی ظاهری ارائه دهنده یک چهره مصمم است که برازنده قوی‏ترین کشنده کشور نیز هست .

کشنده ‏های تیتان به نوعی گونه‏ های AMG خودرو های سنگین مرسدس بنز محسوب می ‏شوند . تیتان بعد از ماک محبوب‏ترین برند در دنیای کامیون ‏های فوق سنگین کشور محسوب می شود .

 

 

 

 

سنگین ترین محموله ترافیکی و بزرگترین کامیون ایران

 

صنعت بوژی از سال 1347 شمسی توسط چند شرکت ایرانی وارد ایران شده است . برای اطلاعات بیشتر به حمل بارهای سنگین و فوق سنگین مراجعه نمایید .

از آن زمان تا کنون هم طراحی بوژی ها تغییر کرده است و هم تناژ بار ها و محموله ها بالا رفته است . 

بزرگترین مشکل صنعت بوژی ، اخذ عوارض بی حساب و کتابی است که توسط شهرداری ها و بخشداری ها و در بعضی مواقع توسط افراد محلی به بهانه عبور بار سنگین در مناطق مختلف گرفته می شود .

 

بوژی ها برای حمل بار های 96 تن به بالا استفاده می شوند .

ارتفاع آن ها از سطح زمین 1/70 متر و تعداد چرخ در هر محور ، 8 چرخ است .

کشنده ها معمولا 10 چرخ دارند ، بجز خودرو های جدید ” مان ” که 12 چرخ دارند . این خودرو برای عبور و مرور بدون بار در جاده ها هم نیاز به صدور بارنامه ترافیکی و اسکورت دارد .

 

حمل-و-نقل-بار-با-بوژی-3

 

 

بوژی ها کمر شکن هایی هستند که محور های زیاد تر از حالت نرمال  دارند و تعداد محور های آن متغیر است . به عنوان مثال هرچه وزن بار بیشتر باشد ، برای توزیع نیروی وزنی بهتر ، تعداد محور ها بیشتر می شود . برای بارهای سبک تر می توان از تعداد محور های کمتری استفاده کرد .

گاهی پیش می آید که وزن بر بک باشد اما حجم زیادی داشته باشد که باز هم باید از بوژی استفاده کرد ، مانند حمل پره توربین های بادی .

 

 

 

 

حمل بار با بوژی و اسکورت بارهای ترافیکی و فوق سنگین

 

رانندگی با بوژی کار سخت و زمان بری است به طوری که برای مثال حمل و نقل یک بار فوق سنگین و ترافیکی در یک مسیر 70 کیلومتری ، ممکن است تا 25 روز طول بکشد . و دلایل آن هم عواملی است که حرکت این ماشین ها و بار ها را تحت الشعاع قرا می دهد . مانند بر داشتن موانع از سر راه ، زمان حرکت در جاده ها که مصادف با اوج ترافیک و شلوغی نباشد ، هماهنگی های لازم با پلیس راهور ناجا ، اداره برق برای کابل های برق در مسیر در صورتی که ارتفاع بیش از حد باشد ، راهداری و سایر سازمان ها و ارگان ها .

 

حرکت بوژی ها به همراه یک تیم متخصص فنی و گاهی مسئولین و نمایندگان پروژه و یا ارگان ها انجام می شوند . بسته به نوع بار و طول و عرض آن ، توسط یک یا دو خودرو در جلو و عقب بوژی ، اسکورت می شوند .

 

حمل-و-نقل-بار-با-بوژی-1

 

این صنعت از جانب قانون چند دستورالعمل و محدودیت دارد .

طبق ماده 14 این دستور العمل ، اگر وزن محوله و بوژی بیش از 96 تن باشد ، عبور آن از روی پل ها ممنوع است .

طبق ماده 16 این دستورالعمل ، در صورتی که وزن بار و بوژی بیش از حد مجاز پل باشد و محموله ، وسیله ای باشد که دارای توان حرکتی است مانند بولدوزر ، لودر ، گریدر ، شرکت های حمل و نقل مجاز هستند تا محموله را از کنار پل و بوژی بدون بار را از روی پل ، بدون صدمه دیدن پل و محموله ، عبور داده و سپس در آن سوی پل مجدد بارگیری نمایند .

برای اطلاع از دیگر قوانین حمل و نقل فوق سنگین به مقاله زیر مراجعه کنید .

 

” حمل بار ترافیکی “

 

 

 

 

کشنده ها

 

بوژی های جاده ای توسط یک کشنده حمل می شوند . در ایران از بین کشنده هایی مثل ام ای ان (مان) ، ولوو ، اسکانیا ، اویکو ، کنوورث ، آیفا ، انواع مدل های بنز مثل بنز تیتان Z4042 و … ، ماک سری N بیشتر در جاده ها و در جابجایی بار های فوق سنگین به چشم می خورد .

ماک که از جنگ جهانی دوم نمادی از کامیون های آمریکایی به شمار می رفت ، امروزه پرچمدار ولوو در آمریکای شمالی نیز هست . ماک از قبل از انقلاب اسلامی وارد خط تولید ایران کاوه شد و جایگاه خود را به عنوان خودرو سخت کار و قدرتمند پیدا کرد .

اکثر کامیون های آمریکایی وارد شده به کشورمان ، از نوع اکسل جلو بوده اند و ماک سری R نیز از این دست است . این نوع قرارگیری محور باعث می شود تا به خاطر دور بودن چرخ از کابین ، سواری نرم تر شود و از طرفی تقسیم وزن بهتر روی محورها ، امکان بارگیری بیشتر را فراهم کند هر چند در تصادفات نه چندان شدید هم می تواند منجر به آسیب دیدن تایر جلو شود .

 

حمل-و-نقل-بار-با-بوژی-5

 

بوژی ها خود نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که اکثرا نوع مشخصی ندارند ، زیرا بستگی به نوع بار ، حجم و وزن محموله طراحی می شوند که مدل هایی از آنها پرکاربرد تر و عمومی تر است . ساده ترین مدل آن همانند کمر شکن است ولی با تعداد محور های بیشتر ولی ثابت و غیر قابل چرخش ، لذا برای حل این مشکل ، در نسل های جدید تر این مدل ، قابلیت چرخش تمام چرخ های عقب بوژی برخلاف چرخ های جلو به وسیله سیستم هیدرولیک اضافه شده است . مدل دیگری نیز برای بارهای سنگین تر طراحی و ساخته شده است به این صورت که در قسمت جلو بوژی ، نزدیک به کشنده ، چرخ قرار داده شده و توانایی چرخش بهتری در پیچ ها نیز دارد .

 

مطالب مرتبط

حمل و نقل بار با کمرشکن

 

Tags: , ,