حمل بار ترافیکی

حمل بار ترافیکی ، حمل بارهای فوق سنگین

بار ترافیکی چیست ؟

هر وسیله نقلیه ای که بدون بار یا پس از بارگیری ابعاد یا اوزان آن از مقادیر تعیین شده در قوانین حمل بار ترافیکی بیشتر باشد , وسیله نقلیه ترافیکی و محموله آن را محموله ترافیکی می نامند . برای حمل و نقل بار با ماشین های حمل بار ترافیکی ، علاوه بر بارنامه باید پروانه عبور نیز صادر شود .

 

 

حمل-بار-ترافیکی

 

 

 

بزرگترین محموله ترافیکی ایران ( بزرگترین بار ترافیکی خاور میانه )

 

در سال 1390 شرکت نفت ستاره خلیج فارس به منظور تولید بنزین یورو 4 از میعانات گازی اقدام به طراحی و ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه مربوطه در شهر بندرعباس نمود و  تعدادی از تجهیزات ثابت خود را به شرکت راکتور ساز واگذار کرد .

وزن تجهیزات واگذار شده به شرکت راکتور ساز بالغ بر ده هزار و پانصد تن بود ، تجهیزات سنگینی نظیر مخزن 1804CC . و در آن زمان یکی از بزرگترین محموله های ترافیکی ایرن و خاور میانه محسوب می شد .

 

 

 

 

استخدام اسکورت محموله ترافیکی

 

برخی از بارهای ترافیکی سنگین به دلیل داشتن عرض های 5/ 11 و 8 متر ، که بیش از 6 متر است نیاز به همراهی پلیس دارند و به همین دلیل دارای اسکورت محموله ترافیکی می شوند ، اما بارهایی با عرض کمتر از 4 متر نیاز به همراهی پلیس و اسکورت بار ترافیکی ندارد .

 

در برخی بارهای ترافیکی که طول بیش از 40 متر است ، نیاز است اسکورت ها هنگام عبور وسیله نقلیه در پیچ ها یا تونل ها اقدام به توقف سایر وسایل نقلیه نمایند اما در برخی که طول 21 متر و کمتر از 40 متر است نیازی به این کار نیست .

 

 

 

 

وظیفه رانندگان اسکورت محموله ترافیکی

 

برای حرکت وسیله‌ی نقلیه‌ حامل محموله‌ی ترافیکی ، باید خودروهای اسکورت ، با علایم و تجهیزات هشداردهنده ، دیگر وسایل نقلیه را از تردد وسایل نقلیه‌ ترافیکی ، آگاه نمایند . به‌این منظور ، خودروهای اسکورت ، به‌نحو زیر تعیین می‌گردد :

 

الف) اگر وزن کل ( وسیله‌ی نقلیه با محموله ) وسایل نقلیه‌ حامل محموله ترافیکی ، بیش از ۵۰ تن و تا ۶۲ تن باشد ، یک خودرو ، و اگر بیش‌ تر از ۶۲ تن باشد ، دو خودرو ، برای اسکورت لازم است .

 

ب) اگر طول کل وسایل نقلیه‌ حامل محموله‌ ترافیکی ، بیش از ۲۰ متر و تا ۲۲ متر باشد ، یک خودرو ، و اگر بیش‌ تر از ۲۲ متر باشد ، دو خودرو ، برای اسکورت لازم است .

 تردد در قسمت‌ هایی از مسیر که ، خطوط رفت‌ و برگشت آن‌ها ، از هم جدا شده باشند ، حداکثر یک خودروی اسکورت در آن قسمت از مسیر ، کافی است .

خودروی اسکورت ، باید دارای علایم و تجهیزات زیر باشد :

 

۱ـ چراغ گردان به‌رنگ زرد که وسط سقف نصب شده باشد .

۲ـ تابلویی که روی آن ، کلمات احتیاط و محموله‌ ترافیکی نوشته شده باشد .

۳ـ یک عدد پرچم قرمزرنگ ، به ابعاد ۵۰×۵۰ سانتی‌متر با دو خط شبرنگ به‌عرض ۵ سانتی‌متر مطابق با استاندارد EN۴۷۱ ، که در سمت چپ ستون وسط خودرو نصب شده باشد .

۴ـ چراغ چشمک‌ زن الکتریکی ، از نوع آذرخشی (XENON) .

۵ـ جعبه‌ی کمک‌ های اولیه‌ ی درمانی .

۶ـ یک عدد کپسول آتش‌ نشانی ۴ کیلویی ، از نوع بالن داخل ، دارای تاریخ اعتبار مصرف .

 

 

شماره تلفن حمل و نقل ایرانکس دفتر مرکزی

 

021-55204006   خط ویژه ( 20 خط )

 

 

 

شماره تلفن مشاوره رایگان باربری ایرانکس   09129252400

 

 

محموله ترافیکی عسلویه

 

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سال ۱۳۷۷ طبق مصوبه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی برای بهره‌ برداری از منابع نفت و گاز حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت‌ های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی در محدوده نوار ساحلی عسلویه و خلیج نایبند به وسعت ۳۰ هزار هکتار تاسیس شد .

در این منطقه ویژه اقتصادی حمل محموله ترافیکی سنگین و محموله های ترافیکی فوق سنگین توسط رانندگان ماشین های بوژی و کمر شکن ها انجام می گیرد .

 

 

 

 

حوادث بارهای ترافیکی ، حوادث بوژی کش

 

حمل بارهای فوق سنگین توسط ماشین های مخصوص و رانندگان مخصوص انجام می گیرد و این رانندگان از مهارت های ویژه ای در این امر برخوردار هستند . اما گاهی حادثه در حمل بار ترافیکی نیز اتفاق می افتد .

 

 

 

 

 

 

مقررات حمل و نقل بار در راهها و مشخصات بارهای ترافیکی

 

اصلاحيه مقررات حمل و نقل بار در راه‌ ها را در اینجا می توانید ببینید .

 

 

 

 

حمل و نقل فوق سنگین با قویترین بوژی کش جهان و بزرگترین بوژی کش دنیا

 

 

حمل-بار-ترافیکی

 

بوژی ها مانند کمر شکن دارای بارگیری غیر ثابت و محور های متغیر هستند . با این تفاوت که در بوژی از سیستم هیدرولیکی توزیع نیرو برای حمل کالاهای فوق سنگین و غیر قابل تفکیک استفاده شده است که با ماشین بوژی به علت امکان افزایش و کاهش محور میتوان هر نوع وزنی را با آن حمل کرد .

در فرانسه ، شرکت صنایع نیکولاس به تولید قوی‌ ترین و بزرگ‌ ترین کشنده‌ های سنگین دنیا می‌پردازد .

این بوژی کش ها که Tractomas نام دارند ، به‌قدری عظیم‌الجثه هستند که وقتی یک ولوو FH16 در کنار آن قرار می‌ گیرد مانند کودکی مظلوم به نظر می‌رسد .

 

برخی از این مدل ها ۱۰ متر طول دارد و به همین نسبت دارای عرض و ارتفاع خیلی زیادی است و وزن خالصی برابر با ۳۶ تن دارد . نیکولاس برای این بوژی کش غول‌ پیکر از کابین کامیون‌ های رنو استفاده کرده است .

 

این ماشین ها از پیشرانه ساخت کاترپیلار و گیربکس شش سرعت اتوماتیک آلیسون استفاده می‌کند و حداکثر سرعت آن نیز به ۶۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد اما در صورت بارگیری کامل سرعت آن ۴۰ کیلومتر است .

 

مخزن گازوئیل این هیولا نیز یک هزار لیتر ظرفیت دارد . این کشنده با این خصوصیات می‌ تواند تا رقم غیر قابل‌ باور هزار تن را بکشد و از این طریق رکورد جهانی قوی‌ ترین بوژی کش دنیا را به نام خود ثبت کرده است .

 

 

 

 

سنگین ترین بار دنیا

 

یکی از زیبا‌ترین و پر‌هیجان‌ ترین کار‌هایی که با کشنده‌های فوق‌ سنگین انجام می‌شود ، جابه‌جایی‌ های عظیم و مهندسی‌ شده بسیار دقیقی هستند که همیشه هیجان خاصی برای علاقه‌مندان و حتی غیر علاقه‌ مندان به خودرو‌های سنگین داشته و دارند .

یکی از معروف‌ ترین حمل‌ و‌ نقل‌ های سنگین در دنیا ، حمل شاتل فضایی روسی در سال 2008 توسط یک دستگاه مرسدس بنز انجام شد . در حدود 15 هزار نفر شاهد این جابه‌ جایی بودند که از این نظر می‌ توان آن را پر‌بیننده‌ ترین حمل و نقل جهان دانست .

شاتل ‌روی یک تریلر 16‌ محوره قرار گرفت و برای اینکه برای عبور از خیابان‌ های شهر مشکلی به وجود نیاید ، بال‌های آن جدا شده و هر کدام توسط یک کشنده که آکتروس 4160 دو محور محرک و آکتروس 3353 بودند ، حمل شدند و سازه و بدنه اصلی شاتل که بیش از 70 تن وزن دارد توسط آکتروس تیتان حمل شد .

 

 

حمل-بار-ترافیکی

 

 

دستورالعمل جابجايي محموله‌ ترافيكي و حمل بار ترافیکی در راه‌ هاي كشور

 

تردد وسایل نقلیه‌ ای که ابعاد و وزن آن‌ ها ، بدون بار ، یا پس از بارگیری محموله ، حداقل از یکی از مقادیر زیر ، تجاوز نماید ، مشمول مقررات این دستورالعمل بوده و برای تردد آن‌ ها ، باید پروانه‌ عبور صادر شود .

 

عرض :                                       2/60 متر

ارتفاع :                                       4/50 متر

طول :   

         کامیون دو محور                 10 متر

         کامیون سه محور               12 متر

         کامیون با یدک                    18/35 متر

         تریلی 4 محور و بیشتر       16/50 متر

وزن :                                          40 تن

 

 

منبع : اینترنت

 

مطالب مرتبط

حمل و نقل بار با کمر شکن

حمل بار سنگین و فوق سنگین

حمل و نقل بار با بوژی

حمل و نقل بار با بوژی

Tags: , , ,