فریت بار و کارگو

تفاوت میان فریت بار و کارگو چیست ؟

حمل بار هوایی را می توان به دو بخش فریت بار و کارگو تقسیم کرد ، برخی از مسافران این دو مورد را هم معنی می دانند درحالی که این چنین نیست در این مقاله قصد دارم فرق بین فریت بار و کارگو را شرح دهم :

 types-of-transport

 

فریت بار

 

افرادی که قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشور های دیگر را داشته باشد می تواند بارهای و لوازم مورد نیاز خود را با استفاده از شرکت های فریت و حمل بار هوایی به کشور مقصد بفرستد در اصطلاح به این نوع بارها که ماهیت تجاری ندارد و نوعی بار خصوصی می باشد را فریت بار می گویند .

 

 INTERNATIONAL-FORWARDING-padmiracargo

کارگو

 

برخی از تجار بین المللی برای ارسال کالاهای خود یا کالاهای خریداری شده از یک کشور دیگر از شرکت های هواپیمایی که به کشور مقصد پرواز دارند ، استفاده می کنند و بار خود را ارسال می کنند . به این نوع از محموله های باری که به صورت حمل بار هوایی انتقال می یابند را کارگو می نامند ؛ در واقع به محموله هایی که ماهیت تجاری دارند در اصطلاح کارگو می نامند .

توجه داشته باشید که برای فریت بار از پروازهای تجاری استفاده می شود و نه کارگو ولی همان طور که گفته شد کارگو بار تجاری است و با هواپیماهای مخصوص مانند هواپیما های غول پیکر مثل بلوگا یا آنتونف ۲۲۵ ارسال می شود .

برای فریت بار ، مسافرین محترم باید دقت داشته باشند که باید در حدود دو هفته قبل از پرواز خود با یکی از شرکت های فریت بار هماهنگ نمایند تا اینکه کارشناسان فریت بار بتوانند به راحتی تمام مراحل ارسال بار را انجام دهند . معمولا فریت بار چند روز ( در حدود ۲الی ۳ روز ) قبل از پرواز مسافر انجام می گیرد . برای همین بهتر است که زمان بندی مناسبی را برای بسته بندی و فریت بار انتخاب کنیم .

 

 

 

شناسایی بار فریت شده

 

برخی از مسافران فکر می کنند که بایستی روی کارتون های مورد حمل برای فریت بار بایستی اسم و آدرس و شماره تلفن نوشته شود . در صورتی که چنین نیست . مسافران محترم باید دقت داشته باشند که برای فریت بار های آنها بارنامه ای صادر می شود که تمام اطلاعات مسافر در آن درج می شود ؛ از جمله شماره تلفن های تماس و آدرس و …

بارنامه داری یک کد ۱۱ رقمی می باشد است که سه رقم اول ( سه رقم سمت چپ ) شرکت هواپیمایی را مشخص می کند ( تمام شرکت های هواپیمایی جهان دارای کد می باشند که در کل دنیا این شرکت ها را با این کد شناسایی می کنند ) . این سه رقم در واقع کد شناسایی شرکت هواپیمایی است . مثلا کد شرکت هواپیمایی ماهان ۵۳۷ و هواپیمای ایران ایر ۰۹۶ می باشد. این شماره بعد از صدور بارنامه بر روی محموله یک برچسب به عنوان تگ به محموله  الصاق می گردد . این برچسب شامل شماره ۱۱ رقمی بارنامه ، مبدا ، مقصد و وزن بار و تعداد بسته ها است . با وجود این برچسب بار به هر نقطه از جهان که فریت شود به راحتی قابل شناسایی و پیگیری است .

 

 

 

هواپیما چه زمانی اقدام به لود بار می کند ؟

 

بعد از بردینگ کامل مسافر و لود شدن بارهای مسافر ، تا مقدار مجاز تعیین شده وزن هواپیما اقدام به لود بارهای فریت شده می کنند .

 منبع شرکت پارمیدا

 

 

 

 

مطالب مرتبط

تحولات حمل ونقل در ایران

تاریخچه حمل و نقل 

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی یاتا IATA

تاریخچه حمل و نقل شهری

تاریخچه حمل هوایی

تاریخچه حمل و نقل شهری

فورواردینگ و حمل ونقل بین المللی در ایران

حمل بارهای سنگین و فوق سنگین

لجستیک

 

فریت بار و کارگو
5 (100%) 5 votes
Tags: