تاریخچه پیک

تاریخچه پیک

پیک در زبان انگلیسی :

bike messenger, Motor Messenger

Courier, motorcycle courier, Cycle Messenger

 

مقدمه

Courier (پیک) عبارت است از شرکت یا شخصی که جهت ارسال کالا ، بسته ، پیام و یا انجام خدمات سریع استخدام می شود . این شرکت ها از شرکت های پست بوسیله مواردی چون سرعت ، امنیت ، ردیابی کالا ، سرویسهای تخصصی و جداگانه ، زمانهای تحویل قابل تشخیص و تمایز می باشند .

استفاده از خدمات پیک از سرویس های پستی گران تر بوده و استفاده از آنها به بسته هایی محدود می شود که در یک یا چند مورد از موارد ذکر شده در بالا دارای ارزش بالاتری باشند که بتوانند این تفاوت هزینه را پوشش دهد .

شرکت های مختلف در مقیاس های گوناگون فعالیت می نمایند بعضی در محدوده همان شهر ، منطقه ، کشور و بعضی در سراسر دنیا . معروفترین این شرکت ها عبارتند از : Aramex , DHL , FedEx , TNT و UPS

 

در گذشته دونده ها و پرندگان خانگی برای رساندن به موقع پیام ها و نامه ها مورد استفاده قرار می گرفتند . زمانی که انسان توانست اسب ها اهلی نماید ، استفاده از اسب به سرعت جای موارد دیگر را گرفت .

 

 

پیک موتوری

 

 

انواع پیک

 

در شهرها معمولا دوچرخه ، موتور و ون جهت ارسال کالا و خدمات صورت می پذیرد در حالیکه در مسافت های بالاتر از وسائلی همچون کامیون ، قایق ، قطار و هواپیما استفاده می شود .

با گذشت زمان نیاز برای دستیابی به سرویس های جدید در پیک احساس گردید . با افزایش قیمت سوخت و نیز به منظور دستیابی به اهداف بهره وری توسط شرکت ها این نوع جدید از پیک ها تحت عنوان ” Take care of business ” شکل گرفتند . کارمندان و مدیران شرکت ها کار بیشتر و در نتیجه زمان کمتری جهت انجام کارهای خارج از محیط کار دارند . بنابراین شرکت های پیمانکاری مستقل نسبت به گذشته بیشتر مورد استفاده و بررسی قرار گرفتند و خلا موجود در صنعت پیک حس گردید .

امروزه تحقیقات ، حمل و نقل حیوانات خانگی ، انجام امور بانکی و کاغذ بازی های اداری و سایر امور مشابه در زمره سرویس های توسط شرکت های پیک ارائه می شوند .

 

 

 

بررسی صنعت پیک در برخی کشورها

 

انگلستان

شروع صنعت پیک ( از نوع Sameday ) در این کشور از شرکت های تاکسی در شهر لندن آغاز گردید ولی به سرعت جای خود را به پیک های موتور سواری دادند که توسط همان شرکت ها به عنوان نیرو جذب شده و فقط به این امر می پرداختند . در اواخر سالهای ۱۹۷۰ شرکت ها محلی و استانی رشد جهشی یافته و به شرکت های بزرگ تبدیل شدند . امروزه شرکت های بزرگی از نوع Next-Day courier در این کشور وجود دارند که از آن جمله می توان به FedEx , DHL و UPS اشاره نمود .

در حال حاضر شرکت هایی وجود دارند که به صورت تخصصی به حمل انواع بار ، مدارک مهم و حساس و مایعات می پردازند . همچنین هزاران شرکت و افراد مستقل در این کشور به این امر اشتغال دارند که سرویس های Sameday و Next-Day را ارائه می دهند . این کار بدلیل سرمایه پایین و تقاضای بالا بسیار رایج شده است .

پیک های موتوری نیز هنوز در در لندن و شهرهای بزرگ وجود دارند که علت آن تجمع بالا در این شهرها و پایین بودن هزینه آن در ترافیک های سنگین می باشد .

 

شرکت های بزرگی چون Interlink Express , Citylink و FedEx سرویس P.O.D ( اثبات تحویل کالا ) را دارا می باشند که شرکت های کوچکتر از ارائه آن معذور می باشند .

برخی از این شرکت ها سرویس next-day را به سایر کشورهای اروپایی ارائه می دهند . از این جمله می توان به شرکتهای FedEx و Interlink Express اشاره نمود که به اکثر کشورهای اتحادیه اروپا ارسال کالا می نمایند . نکته جالب این است که هزینه آن از ارسال توسط وسائل جاده ای بسیار ارزانتر و در زمانی بین ۲ تا حداکثر یک هفته انجام می پذیرد . اکثر این شرکت های بزرگ حساب های کاربری ( Account ) برای مشتریان خود ایجاد می نمایند تا آنها با سهولت بیشتری اقدام به ارسال و ردیابی کالا نمایند .

 

 

 

 

آمریکا

 

صنعت پیک دارای سابقه طولانی و جایگاه مهمی در این کشور می باشد . شرکت Wells Fargo در سال ۱۸۵۲ تاسیس گشت و به سرعت به بزرگترین شرکت تحویل کالا تبدیل گردید . این شرکت در زمینه حمل طلا ، بسته و روزنامه و مجلات به غرب تخصص دارد . بعد از آن شرکتPony  Express تاسیس گردید که بسته ها را در زمانی کوتاهتر در مقایسه با روش های سنتی جابجا کی کرد . این شرکت بدلیل تحویل بموقع کالا در سطح کشور مشهور شد که نتیجه ساخت راه آهن ، خودرو و بزرگره های بین ایالتی می باشد .

 

پیک موتوری

 

ردیابی کالا

 

ردیابی کالا در شرکت های بزرگ از روشهای ذیل انجام می پذیرد :

 

Tracking Number

Reference

Email

حمل و نقل

 

مطالب مرتبط

پیک موتوری تهران

پیک موتوری ونک

تاریخچه پیک
5 (100%) 7 votes
Tags: ,